Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мисия: Военен лекар" - доктор Петър Ганчев

Доктор Петър Ганчев е първият българин, който завършва курс за усъвършенстване в Ленинград (сега Санкт Петербург) по „Физиология на подводното плаване и аварийно-спасително дело”. На 23 декември 1967 година е назначен във Военноморските сили като началник на медицинската служба на дивизион подводници. 10 години по-късно д-р Петър Ганчев започва работа във Военноморската болница във Варна. Там по негова идея е създаден първият у нас хипербарен комплекс  с многоместна барокамера, който прераства в клиника по хипербарна терапия и морска физиология. За първи път във Варна той прилага лечение с кислород под налягане или хипербарна оксигенация. Историята на доктор Петър Ганчев е разказана в поредицата на Медицинския университет „Мисия: Военен лекар”, която може да бъде гледана онлайн.

Благодарение на изобретателността и инициативността на доктор Петър Ганчев, са спасени десетки животи.

"1975 година, си спомням, на 15 януари, се строеше кораб в Корабостроителния завод. Кърмата на кораба беше траверс на дивизиона. Видях една аларма. Стана ясно, че има изтичане на газ. Сработила е системата за въглероден двуокис за пожарно гасене. Тогава изкарваха с платформа болни. Единият спря да диша. Тогава се наложи да направя първия случай за изкуствена белодробна вентилация в барокамера под повишено налягане. И човекът се оправи."

С метода, при който се използва кислород под налягане в барокамера, могат да се лекуват редица заболявания.

"Когато човек се намира в барокамерата, дишайки чист кислород под налягане, кислородът се разтваря в плазмата на кръвта. Този кислород отива до клетките, които страдат от кислороден глад и са увредени по някакъв начин. По този начин се доставя кислород до всички клетки."

Според доктор Петър Ганчев у нас има 19 барокамери, но не съществува закон, който да регламентира работата с тях.

"И в момента въпросът е висящ. И в момента всеки, който желае, може да си направи барокамера и да си я ползва така, както си иска, защото няма закон, за съжаление, който да регламентира тази дейност. Меко казано се моля да не стане фал, защото интересно е тези хора, които работят с барокамерите, къде са подготвени. От там трябва да се започне."

Идеята зад поредицата "Мисия: Военен лекар" е да е в помощ на студентите, които изучават тази специалност, каза авторката на поредицата Магдалена Тодорова.

"Военната медицина е много по-различна от цивилната медицина. Войната, например, е много мощен стимул за развитието на медицината."

В поредицата участват, както ветерани, така и действащи военни лекари.

Повече чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наградиха лауреатите на Националния литературен конкурс „Този безкраен свят”

Ученици от цялата страна и тази година се включиха в единствения ученически литературен конкурс у нас, който насочва младите хора към творчество на два от най-широко разпространените езици в Европа. Над 200 творби на немски и на английски език се надпреварваха за призовите места в Националния литературен конкурс „Този безкраен свят”. С решение на..

публикувано на 14.06.24 в 19:57
Икономически университет - Варна

"Морски бизнес и международна търговия" e новата специалност в Икономически университет-Варна

Нова специалност - "Морски бизнес и международна търговия",  се открива през новата учебна година в Икономически университет-Варна.  "За първи път Икономическият университет във Варна, с потенциала, който има да обучава на английски език, предлага едно направление, е което ще се специализират икономисти. Това е уникален образователен продукт",..

публикувано на 14.06.24 в 14:55

Модерен медицински център отвори врати във Варна

Медицински център „Хейлан Кеър 4“ отвори врати в морската ни столица. Чуйте повече подробности в репортажа на Ваня Славова: Най-новият и модерно оборудван медицински център във Варна е вече официално открит.  Намиращият се на бул. "Владислав Варненчик" 267 медицински комплекс предлага на своите пациенти широк спектър от услуги и..

публикувано на 14.06.24 в 09:42

14 юни - Световният ден на кръводарителя

На 14 юни се отбелязва Световния ден на  доброволния и безвъзмезден кръводарител. Тази година мотото на Световния ден на кръводарителя - “20 години празник на даряването: благодарим на кръводарителите!“ е не само израз на благодарност, но и открояване на огромното значение, което този благороден жест има за живота и здравето на пациентите. Денят е..

публикувано на 14.06.24 в 08:22

Кметицата на Кранево с кулинарна демонстрация за празника на селото

Съборът на село Кранево, който всяка година се отбелязва в съботата след Спасовден, тази година ще отбележим в неделя, заедно с фестивала на цацата – покани кметът на селото Атанаска Иванова. Нейният личен принос към празника ще бъде в 12.00 часа, когато ще демонстрира кулинарните си умения в приготвянето на рибена чорба. А иначе празникът на цацата..

публикувано на 13.06.24 в 16:32

Концерт в Балчик - „Нека бъдем добри! Не на домашното насилие над деца и тормоза в училище!“

Под този надслов Министерство на вътрешните работи, областна дирекция на МВР и Районно управление канят на превантивното мероприятие – концерт на децата на община Балчик. Мероприятието ще се проведе на 14 юни от 14:00 ч.в Народно читалище „Паисий Хилендарски - 1870“ в  Балчик. Инициативата е подкрепена от всички училища на територията на община..

публикувано на 13.06.24 в 11:46

Син рак ловят рибарите в Черно море

Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в..

публикувано на 13.06.24 в 07:35