Земеделските производители в Добруджа са притеснени от липсата на торове на пазара у нас, съобщиха за радио Варна от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. От завода в Девня отказват да дадат цена за тон на амониев нитрат, заради увеличението на цената на тока и газта, а заводът за минерални торове в Димитровград не работи и тор на практика в България не се произвежда, коментират от съюза. Сега е важно да се наторят есенниците – пшеница, ечемик и рапица. Възможно е това да се направи с различни торове от амониев нитрат, като NPK торовете, но и тяхната цена е увеличена с от 50 до 100 процента и няма същия ефект, като подхранването с азот, което е изключително важно и трябва да се случи сега.
В момента цената за тон амониев нитрат е около 1300 лева, миналата година беше 320 лв, информират от Добруджанския съюз. Заради драстичното увеличение земеделските производители ще торят много предпазливо и със сигурност ще намалят количеството на торовете, които ползват. Това ще доведе до рискове при презимуването на есенниците. А от там и риск за реколтата.
Ако земеделските производители са правили правилно торене до сега, направили са точни анализи и са дали това, което трябва на растенията, можем да си позволим една година, която ще бъде по-скоро по надолнище, но поне няма да е пагубна и да се намалят леко торовите норми, коментират специалисти от съюза. Но ако става въпрос за земеделие, в което земеделците торят без да са наясно със запасеността на почвата, тогава има риск добивите да бъдат по-ниски.
На фона на всичко това, единствената добра новина, е че някои от добруджанските арендатори предвидливо са закупили амониев нитрат виждайки бързите темпове на увеличение на цените, и са успели да наторят. Това, обаче, не решава проблема с високата цена на торовете, защото догодина отново трябва да се тори.
От Добруджанския съюз силно се надяват решение да се вземе на европейско ниво, защото причина за шоковото поскъпване на торовете е затварянето на много заводи в Европа, които произвеждат тор. Трябва да се стабилизира цената на газта, което ще доведе до стабилизиране и цената на торовете.
Корупцията е основният проблем, който застрашава природата у нас. Това мнение изказа създателят на инициативата "Гората.бг" Никола Рахнев в предаването Post Factum в Деня на Земята. По думите му в България имаме добри регулации и нормативна рамка, които са не толкова заслуга на национално законотворчество и грижа за околната среда, колкото на..
На 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на..
Експерти се събраха в Община Варна и обсъдиха важни теми, свързани с политиката на Община Варна по отношение на градоустройството, както и конкретни инфраструктурни проекти и идеи, сред които и бъдещето на т.нар. Дупка и новата библиотека, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и..
Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината. Всички управляващи електрически превозни средства и..
Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..
Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..
11 187 тона през 2024 година отчита системата за събиране на отпадъци от община Балчик.Това е най-голямото количество за последните пет години. З а сравнение, през 2023 г. депонираната смет е 10 520,5 тона, приблизително колкото и в предходните, сочат данните от отчета за миналата година по изпълнение на..