Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка минута е важна или как да разпознаем инсулта

"Всяка минута е важна!"

Под този наслов отбелязваме тази година 29 октомври – Световния ден за борба с инсулта. По данни на Министерство на здравеопазването около 80 хил. души са преживелите мозъчно-съдови заболявания. Поне половината от тях са с инсулт.

Всяка година броят на преживелите инсулт нараства. Както в национален, така и в европейски аспект, каза за Радио Варна Дорина Добрева – председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Прогнозите са плашещи, защото към 2030 г. се очаква нарастване на инсултите с около 34%.

Заплашените от нея са не само възрастни хора, но и далеч по-млади, включително и деца. Сред рисковите фактори в последните години е и т.нар. бърнаут /професионално прегаряне/, от който страдат десетки хиляди.

Сред най-запомнящите се имена на хора, преживели инсулт и след това учещи се ходят отново е и американският лекоатлет Майкъл Джонсън – световен и олимпийски рекордьор и медалист, който дълги години беше титулован и като „най-бързия човек на планетата”.

Според световната организация на преживелите инсулт, един от всеки четирима би изкарал инсулт, коментира Добрева.

По-големи са рисковете, освен при хората с бърнаут, но и с аритмия, с нелекувано и неконтролирано високо кръвно налягане, с някои хронични болести, както и при някои нерегламентирани стойности на холестерола.

Здравословният начин на живот може да снижи риска, пояснява Добрева.

Най-бързият и лесен начин, за да разпознаем инсулт, е да помолите човека, за когото се съмнявате, да се усмихне, да вдигне и двете си ръце едновременно и да си каже името.

Ако усмивката е невъзможна, едната ръка трепери или изтръпва и се чувства слабост или има затруднения в говора, трябва незабавно да позвъните на 112 и да потърсите специализирана лекарска помощ. Бързата и навременна реакция може да предотврати последваща инвалидизация и други усложнения за пострадалия.

Инсултът е спешен неврологичен инцидент, който може да засегне определен участък, а понякога и целия мозък, затова е важно да се действа възможно най-бързо при разпознаване на симптомите. В англоезичните страни алгоритъмът за разпознаване на симптомите на инсулт се нарича FAST (Face, Arm, Speech, Time). FAST в превод на български означава “БЪРЗО”.

Контролното време е два часа /или 120 минути/.

Как да разпознаем симптомите – промяна, макар и лека в говора; промяна в лицето /като отпускане на крайчетата на устните; треперене и падане на една от ръцете; понякога силно главоболие, в България все още знаят малко хора.

За по-доброто разпознаване на симптомите на инсулта, както и за замерване на риска от инсулт вече могат да се използват и безплатни приложения за смартфони.

Иначе в България има достатъчно подготвени специалисти, които да диагностицират и лекуват пациенти с инсулт. Друг е въпросът как те са разпределени териториално.

Цялото интервю с Дорина Добрева може да чуете в звуковия файл.



Повече информация за Асоциацията, полезна информация как да се предпазим от инсулт, как да помогнем, а за кампанията по случай Световния ден за борба с инсулта може да откриете тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43