Как се влиза в топ 2% на учените в света? Отговорът на този въпрос у нас знаят само 20 души. Толкова по последни данни са българите, които фигурират сред общо 100 хил. учени в световните научни рейтинги.
Сред тях от броени седмици е и проф. Станислав Иванов - зам.-ректор на Висшето училище по мениджмънт (ВУМ) във Варна.
От българските учени, най-познатото име в класацията на топ 2% учените е това на настоящия министър на образованието - проф. Николай Денков. Преобладават тези, които са в природните науки - химия, физика, медицина (т.нар. STEM направления), коментира за Радио Варна проф. Иванов.
Той е единственият българин в класацията в областта на социалните науки.
Добрата работа и постоянство винаги се отплащат, казва Станислав Иванов, който е познат както с изследванията си по управление на приходите - нещо като висш пилотаж в маркетинга на авиокомпании, хотели и компании за услуги и разработената от него математическа методика за дублажи на стаи, но и с разработването и популяризирането на робономиката (автоматизираната икономика).
Понастоящем подготвя книга по робономика, която обхваща много от въпросите и казусите, които автоматизацията и дигитализацията поставят. Главен редактор е на списанието European Journal of Tourism Research и е част от редколегиите на 30 списанията в областта на туризма, маркетинга и икономиката. Пише статии и си сътрудничи с учени от ЕС, САЩ, Турция, и др.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..