„Землевеж“ е платформа за представяне на данни от статистически проучвания по достъпен начин за света и България от достоверни източници. Последните месеци „Землевеж“ се радва на няколко хиляди последователи в социалните мрежи. Страницата е създадена от Иван Люцканов. Иван е на 26 години и е завършил икономика в Мюнхен. Идеята се поражда най-вече заради разговори с негови приятели. Причината е дебати възниквали между тях и нуждата от защита, чрез цифрови аргументи.
Статистиката може да изглежда сложна за разбиране с всичките числа, но ние ви обещаваме, че в рубриката „Землевеж“ ще я направим интересна и забавна. В първото издание си говорим за броя българи зад граница и конкретно във Великобритания.
Великобритания има доста лежерни административни закони, що се отнася до личната идентификация. Във Великобритания досега е имало само груби прогнози колко чужденци живеят там. Последната прогноза от 2019 година беше, че около 107 хиляди българи живеят там. След това се случи Brexit, законите за българите до известна степен се промениха и Великобритания даде възможност на гражданите на Европейския съюз да подадат заявление за оставане, след което няма да имат административни пречки. Оказа се, че 300 хиляди българи са подали заявление за оставане, което показва че предишните прогнози не са били правилни.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл:
Източници:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..