Животът на някои от убитите жени в България, станали жертва на домашно насилие, можеше да бъде спасен, ако проблемът с домашното насилие и насилието над жени не беше неглижиран години наред от партии, институции и политици и бяха взети навременни мерки. Това коментира за Радио Варна Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Български фонд за жените.
В момента в Министерството на правосъдието отлежава проектозаконът за промени в Закона за защита от домашно насилие, каза още тя. Промените са готови и надеждите на Български фонд за жените е той да бъде внесен възможно най-скоро от министъра на правосъдието в Народното събрание, за да се гласува. Като една от основните причини това да не се е случило досега, Дерменджиева посочи необходимостта от финансови средства, които трябва да бъдат вложени в разкриването на Кризисни центрове, обучение на социални работници, юристи, психолози, съдебни лекари, съдии и прокурори по темата с домашното насилие. Липсва и чувствителност у политиците, допълни още тя.
В българското законодателство липсват дефиниции за насилие, основано на пола, престъпления от омраза, извършени на основата на пола и фемицид, заявяват от Български фонд за жените. Няма ги нито в Закона за защита от домашно насилие, нито в Наказателния кодекс. Няма ги, въпреки убитите 15 жени през тази година, и въпреки стотиците убити жени през последните няколко години. За истинските мащаби на проблема можем единствено да гадаем, тъй като държавата не събира статистика, но по данни на Световната здравна организация и Европейската агенция за човешки права, всяка трета жена е жертва на насилие, посочват още от организацията.
През изминалите три години от Български фонд за жените са формулирали серия от искания, сред които превантивни, рехабилитативни, образователни, институционални и информационни мерки. Много от тях не са изпълнени, въпреки заявките и обещанията на отделни парламентарни групи, затова тази година от фонда настояват още по-категорично за незабавни мерки срещу насилието над жени в контекста на Covid-19 и създаване на кризисни и консултативни центрове във всяка област на България. Настояват още да се вземат мерки срещу домашното насилие като част от насилието основано на пола, както и повече фокус върху превенцията, да има възстановително правосъдие и равен достъп до безплатна правна помощ. Нужни са гласност за проблема, сексуално образование и репродуктивни права, както и борба за справедливост за маргинализираните жени.
От фонда са изпратили отворено писмо до бъдещото правителство за предприемане на незабавни мерки за борба с насилието над жените и домашното насилие.
На 25 ноември от 18.30 часа пред Съдебната палата в София ще се проведе Протест срещу насилието над жени под надслов „Нито една повече!“. Протестът може да бъде подкрепен с местни инициативи в цялата страна, каза Надежда Дерменджиева.
При случай на домашно насилие жертвата не трябва да мълчи, а веднага да се свърже с полицията или да потърси помощ на горещата безплатна телефонна линия за хора пострадали от насилие – 0 800 1 86 76 или в полицията на тел. 112.
Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори, съобщи БНР. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват..
С 20% е увеличена цената на хляба, който се произвежда от хлебозавода в Белослав, защото данък добавена стойност бе върнат на 20% от 1 януари, каза за Радио Варна управителката на завода Димитрина Иванова. Тя уточни, че не предвиждат друго увеличение и ще се стремят да запазят само това колкото се може по-дълго време, въпреки увеличените цени на..
26-годишният лекоатлет от Балчик Живко Господинов, от тази учебна година преподавател по физическо възпитание във Варна, беше най-бърз сред 30-ина смелчаци в Балчик в изваждането на богоявленския кръст от морето край Морска гара. Вече десет години е част от ритуала на Йордановден и това е третият път, в който вади символа на здравето и късмета..
28-годишният Георги Йосифов извади Богоявленския кръст на пристанище "Карантината" във варненския квартал "Аспарухово". 24 бяха участниците в ритуала тази година. На Богоявление св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Вярва се, че както тогава небето се отваря, Господ и днес изпълнява желания. Ритуалите на..
Александър Аенски спаси Богоявленския кръст във Варна тази година. Той е на 22 години, от Варна, и участва в традиционния ритуал за първи път. Той е спортист от Клуба по плувни спортове-Спартак Варна и студент във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Тренира водна топка. Александър Аенски сподели, че иска Варна да стане най-добрият град..
С празнично архиерейско богослужение в Катедралния храм "Успение Богородично" започнаха тържествените прояви за Богоявление във Варна. Богослужението беше отслужено от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Последва освещаване на бойните знамена пред светата обител и общоградско шествие по маршрут от площад „Св. св. Кирил и Методий“, площад..
Повече са браковете във Варна през изминалата година, отчитат от Ритуалната зала в града. 1077 са били през 2024-та, шест повече от по-миналата година, съобщи Албена Ралчева, която е организатор „Венчавки”. "Интересното в тази статистика е не толкова бройката, колкото повишеният интерес към битовия и класически ритуал за събота и неделя, за..