Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големи полицейски акции удариха схема за пране на пари в Германия, Италия

Снимка: МВР

Полицейските сили в Германия и Италия са извършили оперативни действия срещу заподозрени в дело за пране на пари , съобщиха властите в двете страни.

Операцията е координирана от околностите на западногерманския град Дуисбург, каза говорител на местната прокуратура, без да дава повече подробности.

Източници, свързани със силите за сигурност, казаха пред ДПА, че те са част от международна операция за борба с организираната престъпност, включваща правоприлагащата агенция на ЕС Европол. Заповеди за обиск са издадени в Италия, Швейцария и Германия.

Италианската финансова полиция съобщи, че са задържани 22 души, включително четирима германски граждани и швейцарски гражданин, пребиваващ в Италия.

Служителите на реда са задържали банкови активи, имущество и криптовалути на стойност около 41 милиона евро, според италианската финансова полиция.

Италианските власти обвиняват предполагаемите измамници, че се преструват, че извършват дейности по енергийно обновяване със сертификати от фалшиви фирми, като изолационни работи за смяна на бойлери.

Компаниите ще плащат пари за услугите, които никога не са били предоставени, за да прикрият незаконни дейности.

Твърди се, че виновните са прибрали неправомерно общо над 27 милиона евро. Парите били бързо преведени в различни страни и върнати в Италия в брой от куриери, където бяха инвестирани в недвижими имоти или криптовалути.

Германската провинция Северен Рейн Вестфалия беше сцената за друга голяма серия от полицейски операции във вторник, докато специалните полицейски сили претърсиха 16 имота в градовете Кьолн и Пулхайм.

Повече от 250 полицаи извършиха операциите, които бяха свързани с опит за убийство, след като 31-годишен бивш член на рокерската банда Hells Angels беше застрелян през октомври в Стария град на Кьолн, се казва в изявление на градската прокуратура и полиция.

В момента разследващите разследват 15 заподозрени мъже на възраст от 23 до 51 години, всички от които са членове на местната рокерска група "Hells Angels MC Honorfield".

Полицията търси доказателства, свързани с престъплението, включително използваното оръжие.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Във Варна ще отказват разрешителни на заведения за удължено работно време, ако са сервирали алкохол на деца

Община Варна няма да издава разрешителни за удължено работно време на заведения, за които проверки са установили, че сервират алкохол на деца, каза зам.-кметът на Варна Илия Коев. Той уточни, че по темата се водят разговори с дирекцията на полицията. По думите му вече има един случай, в който Общината може да премине към такава санкция, защото има..

публикувано на 28.07.25 в 20:41

Евродепутатът Станислав Стоянов: Очаква се недоволството на земеделците в Европа, ако бъдат орязани субсидиите им

През есента в Европейският парламент ще има бурни дебати заради рестрикциите, свързани с плана за превъоръжаване. Оказва се, че предвидените над 800 милиарда евро няма да влязат в европейската военна индустрия, а ще купуваме от трети страни. Това коментира във Врана Станислав Стоянов-евродепутат от "Възраждане", председател на парламентарната група..

публикувано на 28.07.25 в 20:26
архив

Възобновиха работата по тръбопровода във Варненското езеро

Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..

публикувано на 28.07.25 в 16:45

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект  Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..

публикувано на 28.07.25 в 16:40

Балчик: Бюджет 2025 върви по-добре от миналогодишния 

48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..

публикувано на 28.07.25 в 16:05

Глобиха търговци за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци край Зеленчуковата борса

Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата,  съобщи на брифинг днес..

публикувано на 28.07.25 в 15:20

Запорираха сметките на Община Варна заради иск за 2,7 млн. лева (ВИДЕО)

Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме,   Върховният..

публикувано на 28.07.25 в 13:54