Популацията на мечките в България намалява, от 500 през 2010 г. днес те са около 300. Страната ни, обаче е една от малкото държави в Европа с опазена полулация на това красиво и величествено животно. На Андреевден българският народ отбелязва и Мечкинден, защото според легендата Свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Затова на 30-ти ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като викат: "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците". И до днес когато природаните дарове са оскъдни, мечките стигат до реколтата на хората. Подобна е историята на мечока Живко, която разказа Мария Качамакова от Спасителния мечешки отряд на WWF-България.
Спасен от потенциална саморазправа, Живко се радва на новия си дом
Спасителният отряд на WWF проведе успешна акция по преместването на мечка, определена като проблемна. Това е вторият път в историята на България, в който се състои подобна операция с цел спасяване живота на мечката и гарантиране сигурността и спокойствието на местните хора. Първата беше осъществена през септември също от Спасителния отряд на WWF, чиято мисия е да предотвратява потенциални конфликти между хора и мечки.
Поради липсата на достатъчно храна в гората тази година мечокът е принуден да потърси спасение в близост до населено място, където да си набави нужните за зимния сън запаси. Така е забелязан да напада ябълковите дървета и да рови в кофите за боклук на габровския квартал Горни Бакойци. Още при първия сигнал за навлязла в града мечка, Спасителният отряд на WWF, воден от опитния специалист Владимир Тодоров, заминава за мястото. Анализирайки ситуацията, експертите първоначално решават да прогонят животното от района с помощта на сигнални ракети. Мярката обаче дава частичен резултат – животното напуска трайно ябълковите градини, но, търсейки лесна плячка, се ориентира към местните стопанства, където намира домашни зайци и кокошки.
С оглед на новата ситуация специалистите преценяват, че е наложително мечокът да бъде уловен и преместен. За целта изграждат три хранилки, около които залагат фотокапани и примки. Тази стратегия им носи успех – животното се хваща в капана в близост до оградата на частен двор. Мечокът, който получава името Живко, е упоен, за да може да му бъде поставен нашийник с GPS (дарен от Южно-Централното държавно предприятие), с помощта на който експертите от Спасителния отряд да следят движението му в бъдеще. Измерването показва, че Живко е на възраст от около 4-5 години и тежи 120 килограма.
„Тези операции обикновено се провеждат в малките часове на денонощието. Понякога фотокапанът подава сигнал за заловена мечка в 2-3 часа през нощта и не можем да си позволим да чакаме до сутринта, защото животното може да се освободи дотогава. В тези случаи всяка минута е от огромно значение. За цялостното изпълнение на операцията освен задълбочени познания и добро оборудване е нужна и много воля, и отдаденост, но си заслужава. Удовлетворението е голямо, ако успееш да спасиш живот“, споделя Мария Качамакова, член на Спасителния мечешки отряд на WWF.
Докато трае упойката, Живко е преместен в отдалечена част на Национален парк „Централен Балкан“. По данни от нашийника става ясно, че до този момент мечокът се адаптира успешно към новия си дом, далеч от населени места.
Отвори очи, животните изчезват
WWF следва своята научно-базирана програма за превенция на конфликти между мечките и хората в рисковите райони на Родопите, Рила, Пирин и Централна Стара Планина. Експертите работят активно за намаляване нивата на бракониерство срещу мечките, както и срещу други защитени видове. За тази цел провеждат обучения на служителите в ресорните институции, правят редовни изследвания и мониторинги, анализират законодателството и процедурите на правоприлагане и изготвят препоръки за тяхното подобряване.
Освен специалистите, основна роля за спасяването на Живко имат и всички дарители на WWF, които подкрепят дейността на организацията за опазването на дивата природа в България и правят подобни акции възможни! Тази Коледа WWF стартира и кампанията „Отвори очи, животните изчезват“, с която иска да насочи общественото внимание именно към престъпленията срещу дивата природа у нас, които сякаш остават незабелязани в ежедневието. Всеки може да се включи в усилието за ограничаване на криминалната дейност в горите, като подкрепи кампанията на wwf.bg/koleda.
До 2 януари се провежда акция, насочена към употребата на алкохол или наркотици от шофьорите и нарушения на пътя. Засилено е полицейското присъствие на всички входове и изходи на Варна във връзка с голямото пътуване по празниците, а целта е обезпечаване на безопасността на пътя. Повече подробности от началника на сектор "Пътна полиция"..
Снощи лек автомобил прегази хора по време на коледен базар в германския град Магдебург, намиращ се в провинция Саксония-Анхалт. До момента се съобщава за загинали двама души – възрастен и малко дете, а 68 са ранени, 15 от които са с тежки наранявания. И премиерът на провинция Саксония-Анхалт потвърди за две жертви, но не изключва броят им да се..
Днес времето ще се определя от преминаващ южно от страната средиземноморски циклон и свързаната с него фронтална система. Ще бъде облачно, сутринта ще е сравнително топло, на места мъгливо. В началото дъжд ще завали във вътрешността на Североизточна България, както и на югоизток, където валежите ще са краткотрайни по характер. Вятърът ще е слаб до..
Бившият управител на Общинското предприятие "Паркинги и синя зона" Младен Иванов съобщи на брифинг днес, че е сезирал прокуратурата за неоторизиран достъп до системата на синята зона. Той допълни, че няма да съобщава повече подробности, защото Окръжната прокуратура е образувала досъдебно производство по случая. Иванов поясни само, че става въпрос за..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС и "Демократична България" постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система, предаде БНР. След постигане на съгласие по споразумението ще могат..
Малко след 14 часа днес двете ленти за движение на Дунав мост при Русе бяха пуснати за движение. Това стана възможно, след като първият участък от около 400 метра /лентата в естакадната част в посока България/ бе изцяло ремонтиран като част от основната рехабилитация на съоръжението. До момента, от началото на ремонта през лятото, движението в тази..
От 23 декември 2024 до 3 януари 2025 г. заради ученическата коледна ваканция, която започва от днес, няма да се обслужват част от курсовете за автобуси с номера 14 А, 23, 36 и 37, съобщиха от "Градски транспорт"-Варна: № 14 А - 6.35, 12.20 ч. № 23 - 11.15 ч. от ЖП гара и 12.15 ч. от Каменар № 36 - 6.50 ч. от Звездица и 14.30 ч. от..