Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Минас Козмидис: ХИВ/СПИН не трябва да бъде тема табу

Близо 38 милиона души по света живеят с вируса

Снимка: БГНЕС

Въпреки че светът е постигнал значителен напредък от края на 80-те години на миналия век, ХИВ/СПИН продължава да бъде един от основните глобални проблеми в областта на общественото здраве, отнел живота на милиони хора.

По данни на Световната здравна организация за 2020 година, близо 38 милиона души по света живеят с ХИВ/СПИН, от които около 2 милиона са деца. В България за периода от 1986 година до края на 2020 година са регистрирани близо 3500 човека с вируса, сочи информация на Министерството на здравеопазването.

Един от най-важните елементи в борбата с разпространението на заболяването е добрата информираност на хората и профилактиката. Това каза в интервю за Радио Варна д-р Минас Козмидис от сектора за лечение на ХИВ/СПИН към УМБАЛ „Света Марина” във Варна.

"Най-често вирусът се предава по полов път, както и по кръвен при използване на едни и същи игли от наркозависими", припомни д-р Козмидис. Специалистът предупреди, че хората трябва да са особено внимателни при рисуването на татуировки, поставяне на пиърсинг или при стоматологични интервенции.

"ХИВ/СПИН е най-често срещан при младите хора", коментира още д-р Козмидис.

Според специалиста, друга важна стъпка в борбата с разпространението на ХИВ/СПИН е промяната на манталитета на хората и те да са по-внимателни и отговорни по отношение на сексуалния си живот.

Д-р Минас Козмидис е на мнение, че не бива тези, които са диагностицирани с вируса, да стават обект на дискриминация.

"Хората трябва да могат по-свободно да говорят за ХИВ и не бива темата да бъде табу", допълни лекарят.

Днес от 18.00 часа, д-р Козмидис и негови колеги ще вземат участие в онлайн-дискусия със студенти по медицина и доброволци, която е част от традиционната АнтиСПИН кампания във Варна, организирана от общинската дирекция „Превенции”.

Чуйте разговора на Иван Барбов с д-р Минас Козмидис:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца боядисваха яйца в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца.  Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..

публикувано на 19.04.25 в 13:45

Забраните на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..

публикувано на 19.04.25 в 09:14
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30