Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибар: Риба къща няма, но с продължаващото затопляне тя мигрира навътре в морето

2
Ченгене скеле
Снимка: Даниела Костадинова, БНР

Най-новата туристическа атракция в Бургас - Етнографският комплекс рибарско селище „Ченгене скеле“, става част от програмата по честването на празника на града - Никулден. За целта в 13 часа специално корабче ще потегли от Морската гара в Бургас, за да извози всички желаещи да се включат в празника. В рибарското селище тази година ще се освети и раздава рибен курбан за здраве и берекет, а местни рибари ще разкриват тънкостите на занаята. Основната цел на етнографския комплекс е да запази духа и традициите на хората, които живеят в рибарското селище и на стария рибарски занаят, информира БНР-Радио Бургас. Три са музейните експозиции на различни теми, разположени в три къщички, наподобяващи рибарски колиби.

Ченгене скеле означава цигански пристан, обясни в предаването на БНР-Радио Варна Димитър Янчев от Рибарско сдружение „Морски сговор“. Лодкодстоянките на рибарите от Сдружението са в близост до „Ченгене скеле“. На 6 декември всеки има приятел Николай, освен това е празникът на града ни, а каним официалните лица, които днес не могат да дойдат, затова празнуваме на 19 декември, когато е Никулден по стар стил. Всеки от рибарите дарява риба и правим голям казан с нашата традиционна рибена чорба, която след това раздаваме. Тайната на хубавата чорба е в това - в нея да има много видове риба. Става хубава, защото всяка риба дава от своя вкус. Ние предпочитаме морските риби. Често за празника ни гостуват и танцови състави, които изнасят програма. Това разказа в предаването на БНР-Радио Варна Димитър Янчев от Рибарско сдружение „Морски сговор“. Според Янчев се наблюдава изменение на миграционните пътища на рибата, може би заради температурните разлики във водата, която т.г. беше доста топла. Рибата като че ли следваше 70-метровата изобата или 70-метровата дълбочина. Можем само да гадаем. Паламуд почти не видяхме, но имаше малко повече чернокоп. Но не бива аз да го казвам, има хора които трябва да се произнесат след задълбочени изследвания и наблюдения, да кажат дали е това, сподели още рибарят.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45