Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гала спектакъл на Музикалното училище във Варна

Рождената дата на патрона на варненското музикално училище - НУИ “Добри Христов” - 14 декември - ще събере в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център представителни състави, преподаватели и солисти.

Празничното събитие ще бъде кулминацията на фестивала, организиран от училището - “Традиция с бъдеще”. Главно действащо лице в гала спектакъла ще бъде Младежкият симфоничен оркестър на НУИ “Добри Христов”, дирижиран от маестро Страцимир Павлов.

След тържественото начало с химна на Република България ще се заредят произведения от различни епохи и музикални стилове, свързани със зимните празници. Ще прозвучи “Тиха нощ” от Грубер, за която към оркестъра ще се присъедини и детски хор. В изпълнение на Струнен оркестър, дирижиран от маестро Павлов, ще чуем “Зима” от “Годишните времена” на Вивалди със солист Ева Дончева и Пиеса в сол минор от Йожен Бара със солист Стефан Славчев. Ансамбъл “Виолино” с ръководител Антоанета Илиева, на рояла Радослава Байчева, ще зарадва публиката с френските традиционни песни „Мостът на Авиньон“ и „Сутрин рано“. Традиционната госпъл мелодия “Коледно писмо” в аранжимент на Страцимир Павлов, ще поднесат Младежкият симфоничен оркестър и госпъл хор със солист Александрина Петрова.

Духовият оркестър на училището с диригент Любо Александров ще повдигне емоцията на празника с “Родина” от Николай Братанов и с един от най-красивите руски валсове - “По върховете на Манджурия” от Иля Шатров.

В съвременната поп култура с песен на Кейти Пери ще ни пренесе Акордеонният ансамбъл с ръководител Веселин Иванов.

Балетните изпълнения ще докоснат публиката с грацията на творби от класическия репертоар и новото време. “Black bird - Paper plan” - миниатюра по музика на Чайковски и Карсън, идея и хореография на Биляна Георгиева, музикална обработка Теодор Беломъжов, ще изпълнят ученици от 4., 11. и 12. клас. Във вариация на Бонбонената фея и Розов валс от Чайковски, хореография на Нина Иванова, ще видим танцьорите от 3., 9. и 10 клас. Втори клас ще влетят на сцената с “Птички” по музика на Сен Санс, хореография - Цветалина Нахабедян, а 11. и 12. клас ще се вихрят в друга пиеса от Сен Санс - “Цигански танц”, хореография също Цветалина Нахабедян. Балетната част на галата ще завърши бравурно с енергията на прочутия “Чардаш” на Монти, отново хореография на Цветалина Нахабедян.

Заключителната част на празничния спектакъл ще бъде с енергията на българския фолклор - "Момински празник в Шоплука" (Василия), хореография на Методи Кутев и музикална подредба Михаил Иванов, "Пазарджишка копаница" - хореография на Кирил Харалампиев и музика проф. Кирил Стефанов. Гайдарският оркестър с ръководител Алексей Енчев ще изпълни “Коледарски буенек”, а детският народен ансамбъл с ръководители Иванка Друмева и Недко Царев - “Заигра се хоро голямо”, обработка Недко Царев. В изпълнение на Народния оркестър с ръководител Симеон Симеонов ще прозвучат “Бучимиш”, музика Стоян Пауров и “Над Неда хвърчат”, обработка Симеон Симеонов, в която солист ще е Пресияна Леонидова. Камерна група каба гайди с ръководител Алексей Енчев ще ни поднесе “Родопска китка”, а струнното гъдулково трио в състав Калина Петкова, Давид Каменчов, Радостин Цветков ще свири по музика на Тодор Бакоев. В изпълнение на Народния ансамбъл с ръководители Симеон Симеонов и Женя Райчева-Янева ще прозвучи “Тъмен се облак зададе”, обработка Николай Алексиев.

Любимата народна мелодия “Лечко стъпяй”, обработка Коста Колев, изпълнена също от Народния ансамбъл, ще бъде ефектният финал на този богат концерт, който ще демонстрира постиженията и вдъхновението на талантите от всички възрастови групи.

Началото на гала спектакъла е в 18 часа. Събитието ще се проведе при спазване на противоепидемичните мерки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

Маримба и кавал на сцената на Варненско лято

Тази вечер от 20.00 ч. в двора на Археологическия музей въъв Варна гостуват музикантите Татяна Колева - маримба/перкусии, Живко Василев - кавал/електроника и Рубен Кийфтенбелт - live electronics Музикалният им проект се нарича ДЪРВО – КОЖА – ДЪХ, а концертът се организира със съдействието на Посолството на Нидерландия в България. Татяна..

публикувано на 04.07.24 в 07:53

Варненската художничка Светослава Георгиева представя “Херметично”

"Херметично" - изложба живопис на Светослава Георгиева, ще бъде експонирана в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 3 юли до 22 юли 2024 г. Произведенията са създадени основно през последната година в смесена техника - акрил, масло, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии, енкаустика, с включване на метал, дърво и смоли..

публикувано на 03.07.24 в 13:59

Изложбата "Да ти върви по вода" показва чешмите във варненско

Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ откриха днес изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези..

публикувано на 02.07.24 в 13:55

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 02.07.24 в 11:44