„Землевеж“ е рубрика за живота на числата. „Землевеж“ е платформа за представяне на данни от статистически проучвания по достъпен начин за света и България от достоверни източници.
Досега от COVID-19 в България са починали почти 30 хил. души и се разболяват доказано около 700 хил. Това означава, че около 4% от разболелите се в България (по официални данни) загиват от вируса. Това съотношение е различно по възрастови групи - например за пренебрежим дял от болните под 29-годишна възраст изходът е летален. Вероятността за такъв изход се покачва с възрастта и става особено висока над 60 г. В групата 80-89 г. един от четири болни почива. Смъртността по възрастови групи следва данните от други държави, но е малко по-висока отколкото другаде.
През последните 14 дена (към 3 декември) в България общо 555 души са приети в болница за интензивно лечение с COVID-19. От тях едва 27 са имали завършен курс на ваксинация (или малко под 5%). Предвид дела на ваксинираните в България (26%) може да се заключи, че те биват приемани за интензивно лечение над пет пъти по-рядко, отколкото предполага това съотношение. Важно е да се уточни, че сред тежко прекарващите болестта и починалите също има голям брой ваксинирани. Тяхното сериозно предимство е статистическо в “средния” случай, а не във всеки един такъв.
Около една четвърт от българското население към момента е със завършен ваксинационен курс срещу COVID-19. Това включва и т. нар. фалшиви сертификати, от които според експерти са били продадени хиляди. Делът ваксинирани по възрастови групи варира, като е очаквано нисък при най-младите, които са с по-нисък риск от болестта. Около една трета от работещите в активна възраст и тези до 80-годишна възраст също са ваксинирани. Сред най-възрастните групи - тези над 80 г., делът ваксинирани е най-нисък, макар че те са най-силно изложени на риск от летален изход при разболяване. Едва 13% от близо 40-те хиляди българите над 90 г. имат завършена ваксинация.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..