Николай Христов-Кайо е лекар, мениджър, музикант, бегач на дълги разстояния, а една от големите страсти в живота му е рисуването. На 17 декември той откри първата си самостоятелна изложба под надслова Jazz & Wine (Джаз и вино) във варненската галерия "ЖарАрт". Изложени са 51 платна, създадени през последните 15 месеца.
Времето на социална изолация, наложено от пандемията, е една от причините Кайо да преоткрие любовта си към изобразителното изкуство.
Аз рисувам много отдавна, от времето, когато още не се занимавах нито с медицина, нито с музика, нито с бягане. Но през 1990 г. в живота ми се случиха събития, които тотално ме отказаха от това занимание. И през октомври миналата година, след 30-годишна пауза, един ден просто почувствах нужда да рисувам. Купих си материали и започнах.
Каква техника на рисуване използваш?
С изключение на първите няколко творби, за които съм използвал маслени бои и платно - съвсем стандартна техника, за останалите работи съм използвал доста по-различни изразни средства. Едната техника е простичка - аз я наричам графика, макар че за нея използвам черни платна, върху които рисувам със специални бели писци. Поне половината от картините в изложбата са създадени по този начин. А третата техника, която използвам, е нанасянето на графити спрейове върху платно. В момента усилено я разучавам и няма да скрия, че ми е изключително интересна.
Защо се спря на надслова "Джаз и вино"?
Оказа се, че по-голямата част от картините, които съм рисувал, са свързани по някакъв начин с джаза или с виното, а често и с двете, защото, според мен, те си подхождат перфектно.
Как избираш какво да включва следващата ти картина?
Много често ми се случва да сънувам изображението или да се събудя с идеята в главата си. В други случаи вдъхновението идва, докато шофирам, затова винаги си нося бележник, в който си записвам сполетелите ме идеи. И така, вечерта, когато седна пред платното, аз съм наясно какво точно искам да изобразя върху него.
Изложбата на Николай Христов-Кайо в галерия "ЖарАрт" във Варна може да бъде разгледана до 31 декември, а целия му разговор с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..