Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 години от рождението на Фьодор Михайлович Достоевски

Фьодор Достоевски, портрет от Василий Перов, 1872 (фрагмент)
Снимка: bg.wikipedia.org

На 11 ноември (30 октомври стар стил) в Москва в семейството на Михаил и Мария Достоевски се ражда Фьодор Михайлович Достоевски.

В детството си Фьодор Достоевски често ходи с родителите си на летни почивки в Даровое. На тригодишна възраст открива героичните саги, приказките, легендите, а гледачките му го възпитават в дълбока набожност. Бързо е обсебен от приказките.

Родителите на Фьодор отдават голямо значение на възпитанието му. На четиригодишна възраст майката на Фьодор го научава да чете и пише с помощта на Библията. В ранна детска възраст родителите му го запознават с руската литература в лицето на Николай Карамзин и неговите „Руски приказки“, Александър Пушкин и Гаврил Державин.

Първата публикувана работа на Достоевски е преводът на „Йожени Гранде“ от Балзак. Първото му произведение „Бедни хора“ е издадено на 15 януари 1846 година в алманаха „Петербургски сборник“.

Следват „Двойник“, (1846), „Неточка Незванова“ (1849), „Сънят на чичото“ (1859) и още, и още, за да се стигне до публикуването на първия от петте най-известни романа на Достоевски „Престъпление и наказание“ (1866). Последният от тях "Братя Карамазови" е издаден през 1880 година.

Останалото, както казват, е история!

За писателя и литературен критик Панко Анчев Фьодор Михайлович Достоевски е един от най-големите руски писатели на 19 век и един от най-големите писатели в света изобщо.

"Той е велик творец. Ще каже човек, че дори цялата руска литература работи за неговата поява. От Пушкин до Лев Толстой следващият е Достоевски. И целият този опит на литературата в пресъздаването и изразяването на руския свят на 19 век, след радикалните реформи на Петър Първи, които по своята същност са крачка напред в развитието на Русия, е описан от Достоевски."

Запознаването с творчеството на Достоевски, може да започне и с "Братя Карамазови", но най-добре е да се започне по реда на романите му, продължава Панко Анчев.

"Може би най-добре е да започне с "Бедни хора". Някои казват, че е повест, но това е роман. Той прави толкова силно впечатление на Белински, на Некрасов,когато малко известният Фьодор Михайлович Достоевски им показва, за да бъде публикуван в тяхното списание. Те са просто потресени от висотата на таланта на този млад писател. Те виждат в него бъдещето на руската литература."

Разговора с Панко Анчев можете да чуете в звуковия файл.


"Бедни хора" е само началото. За да се стигне до апотеоза на литературата въобще (субективно мнение на автора) "Братя Карамазови". Във всяко едно свое произведение Фьодор Михайлович Достоевски изследва все по-дълбоко човека като успява да достигне и до най-микроскопичните части от неговата душа.

Как обаче това многообразие на човешката душевност се пресъздава на театрална сцена? Отговорът потърсихме от театралния режисьор професор Маргарита Младенова.

"Смисълът да бъде поставен Достоевски, заслужава големите затруднения и нечовешкото предизвикателство, да му се намери театрален аналог, да му се намери театралния изказ. На една своя позната, която иска да постави "Идиот" и го пита, може ли да постави неговия текст, той казва, "но ако направиш пиеса от романа". Т.е. първо трябва да се направи драматургична версия, в която не може да се разкаже челия сюжет, но се върви по болната тема, заради която е и театралната акция."

Законът, по който се живее в Достоевски, не може първо да се открие, а после да се опита, категорична е професор Маргарита Младенова.

"Той се открива в опита, в процеса. Поетиката на Достоевски е другата голяма трудност, която си заслужава, когато откриеш тази истина за човека. А тя е, че човекът е идея. Идеята не е абстрактна. Идеята е високата мисъл, до която неговите персонажи, до която развитият човек, който иска животът му тук да има смисъл или да стигне поне до въпросите, ако не до отговорите, ги движи. При Достоевски има доминанта на живеене."

Повече от професор Маргарита Младенова по темата "Достоевски" чуйте в звуковия файл.


"Красотата ще спаси света". Първоначално тази фраза е изглеждала така: "Бог ще спаси света". Фьодор Михайлович Достоевски обаче променя "Бог" с "красота", поставяйки равенство между тях, за да подчертае, че като божие творение, човек трябва да е красив, но преди всичко нравствено.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеят на Възраждането с образователно събитие за Васил Левски днес и утре

"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г.   Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас,  като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..

публикувано на 18.02.25 в 11:55

Do Sho представят новия си сингъл "Просто късмет"

Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..

публикувано на 18.02.25 в 00:12

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58