Сурвакането е традиционен български обичай, който се изпълнява в първия ден от новата година - Васильовден. Денят се нарича още и Сурваки. Изпълнява се със сурвачка, която се прави от дрянова клонка или друго плодно дръвче. Народът ни вярва, че има магическа сила да предпазва от беди, да носи здраве и дълголетие.
И тази година по варненските пазари се продават ръчно изработени сурвакници украсени с всички символи на наричането за здраве. На пазар Чаталджа изборът е голям, а цените са от 5 до 8 лева. Търговци споделят, че цените са малко по-ниски от миналогодишните, защото пандемията удари всички по джоба. Макар и по-малко, все пак има хора, които купуват, а някои изпращат и в чужбина на децата си.
Екатерина Иванова от варненския квартал „Аспарухово” продава сурвакници на Чаталджа от 10 години. Всички е направила сама и според старите български традиции и обичаи само с естествени материали. Сама суши плодовете, използва вълнени конци, нанизва пуканки, слага малка жълта паричка и традиционната българска народна кърпичка. Започва да прави сурвакниците от май месец. Тази година е направила 100. До момента е продала около 15, но се надява да има още продажби.
„Който обича традицията си я спазва. Всичко е за здраве и щастие. Най-големият късмет е здравето.”, каза за радио Варна Екатерина Иванова.
Не за първи път на пазара е и Жоро, който редом до киселото зеле, на което сам е майстор, продава и дрянови клонки. Клонката струва един лев – съвсем символично, разказва той. По стара българска традиция в дома трябва да се внесат дрянови пъпки, които се слагат в баницата с късметите, обяснява Жоро, който е бил дълги години майстор-готвач. Пъпките се наричат – за къщата, за здравето, за животните и т.н. Предимно по-възрастните хора купуват дрянови клонки, за да сложат в баницата, но от скоро и по-младите са започнали да купуват. Тази година много клонки са били изкупени от ученици, за да украсяват сурвакници в училищата, което е много хубаво, каза още Жоро и допълни:
„Стара българска традиционна сурвачка си правят.”
Така се запазва традицията.Най-важно е да я предаваме на децата и да принесем всички добри пожелания в направената сурвакница, а те са истински красиви, когато сътворени с любов. Сурвакайте всеки, когото видите с пожелания за здраве, щастие, берекет - „Сурва, сурва, Весела Година, Живи здрави до година, до година, до амина!”
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..