Иконостасът за новопостроения православен храм “Св. Пантелеймон и Св. Седмочисленици” в град Каспичан вече е напълно готов. Той е изписан от варненските иконописци Катя и Младен Костадинови. Тъй като неговата направа е изцяло ръчна, завършването му отне повече от три години. Иконостасът е дълъг над 13 метра и висок 7,5 метра. Сумата от 80 000 лева за неговата изработка беше събрана изцяло от дарения и благотворителни прояви. Църквата се строи от 2004 година. През 2012-а е направен нов водосвет и започват сериозни инвестиции. Очаква се през 2022 година храмът да бъде осветен. Предстоятел на храма е свещеник Андрей Стефанов.
"Идеята храмът да бъде посветен едновременно на Светите Седмочисленици и Свети Пантелеймон е на покойния митрополит Кирил", разказва Младен Костадинов. Замисълът е бил всеки храм да има и светци, свързани с България. В съседна Мадара например храмът е посветен на Свети Георги, но и на Свети Тривелий, добавя още Младен. С артистичното семейство Катя и Младен Костадинови разговаря Светлана Вълкова.
Това вероятно е много вдъхновяващо и за вас.
Да, ние с голяма радост приехме тази покана и имахме честта да изпишем иконите за святото място.
Съграждането на нов храм е събитие в днешно време. Как е ставало събирането на средствата за създаването на този храм и колко време е отнело на хората?
Това е станало изключително трудно. По мои впечатления този храм е по-голям от този, посветен на Свети Прокопий Варненски. Дай Боже да бъде осветен през следващата година.
Четох, че един пенсионер е дарил лични средства на стойност 50 000 лева.
Всички храмове в България са строени с парите на обикновените хора. Те са дарявали и за украсата на храма. Всичко е било с тяхна помощ и с огромно желание да направят подобно нещо. Сега времената са много по-различни, когато се строи православен храм. Може би тук е моментът да призовем хората да се позамислят по този въпрос. Кое е по-важно? Да си напазаруваш скъпи неща или да отделиш колкото ти е възможно или сърце ти дава да оставиш лепта за общото благо. Все пак тези храмове остават за поколения след нас.
Според мен това е въпрос на вяра. Вероятно го правиш, само когато виждаш смисъл в това.
А според мен е въпрос и на вяра, и на възпитание.
Как се изработва един иконостас?
Трябва да отбележим, че в екипа имаше и един дърворезбар – Йордан от Нови пазар. Всичко започна с изготвянето на проект, който получи одобрението на Църковното настоятелство на храма и благословията на митрополит Йоан. Тогава започнахме работа. Всеки си работи в своето ателие, постепенно стиковаме нещата.
Какви образи има в иконостаса?
Има 8 царски икони в цял ръст. На Исус Христос, Божията майка, на свети Йоан Предтеча, образът на Йоан Рилски, Свети цар Борис Покръстител. На втория апостолски ред в центъра е иконата „Моление” - Божията майка и Йоан Предтеча са от двете страни на Исус Христос и измолват неговото застъпничество за спасението на човешкия род. Отляво и отдясно са 12-те апостоли. След разговори с митрополит Йоан бе взето решение да бъдат изобразени още четирима светии. Това са Свети апостол Амплий, който е епископ на Варна и един от 70-те апостоли, ученик на апостол Павел, другият е свети апостол Ерм, Свети Паисий Хилендарски и Свети Йоан Екзарх. Последните двама са рядко изписвани като светци. Те почти нямат изображения. Свети Паисий е канонизиран сравнително скоро, а Йоан Екзарх е бил забравен за дълго време.
Как се справихте с тази задача като няма изображение?
Почерпихме информация за образите и тяхната каноничност. След това с нашите умения и опит изрисувахме техните образи. Те наистина са много рядко срещани.
Това ли беше най-сложната част от задачата?
Това е интересната част за нас като иконописци. За мен по-труден беше периодът, за който трябваше да направим това, защото работата беше много, а ние държим тя да е добре изпълнена. Това беше малката трудност, но се справихме и го завършихме.
Още за работата си двамата иконописци разказват пред Светлана Вълкова в предаването "Гравитация нула".
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..