В края на миналата година екипът на Етнографската къща към Регионалния исторически музей в Добрич започва нова инициатива, чрез която целта е в онлайн пространството да бъдат представени колекциите, които се съхраняват там. През последните две години, заради сложната епидемична обстановка, голяма част от идеите на музейните работници се реализират трудно, от което страдат и ценителите на културното и историческото наследство. Оттук се ражда и идеята да се направи тази макар и виртуална среща с онова, което сега остава скрито в музейните фондове.
Музеят не е само храм и място, където се съхраняват културни ценности, но и място, където хората могат да получат информация и да се докоснат чрез различни възстановки и образователни програми до културното наследство. Това помага те да не бъдат само наблюдатели, но и участници в процеса на творческо усвояване и претворяване. Добруджа е една от най-интересните етнографски области. За нея фолклористът Михаил Арнаудов казва, че тя ни дава в миниатюра етнографската карта на половин България, споделя уредникът в РИМ в Добрич Лена Кирилова.
Колекцията „Традиционно облекло“ е сред най-интересните в богатия фонд на Етнографската къща. Тяхното богатство и символика са сред доказателствата в подкрепа на думите на Иван Хаджийски, че българинът не обича много да говори, но използва езикът на зрителната представа и в този аспект носията е тази, която най-добре представя човека.
В древността накитите са имали апотропейно, предпазно значение и са служили да закриват откритите части от тялото, за да ги предпазват от лошите сили и болести. По-късно те придобиват и декоративна функция и стават задължителна част от облеклото и също като дрехите показват социалния и семеен статус на носещия ги, разказва Лена Кирилова.
Цяла вселена представлява българската шевица и тъканна орнаментика, споделя Лена Кирилова. Това е един непонятен език, но когато човек го овладее, той може да улови всички послания и знаци.
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..