В динамична среда живеем, нали? Дрешката на инфлацията бързо отеснява. Успя да забие рекордния XL размер и върви към следващия – с двата хикса.
В случай, че държим периодично да си сверяваме часовника по темата, първо трябва да изчислим личната си инфлация, след това - да променим някои разходи, така че поне в личен план да ограничим последствията. Разбира се, в рамките на възможното.
Мой познат изпадна в шок, щом включи калкулатора за изчисляване на личната инфлация. Сякаш другите шокове са малко: ковид трансформация в структурата на потребление, цени на енергоносители, строителни материали... А сега и това! Оказа се, че личната му инфлация е с единици над официално изчислената, буквално се е изстреляла в космоса.
Попълнихме данните и пред очите ни блесна графика, която доведе до неизбежния извод: трябва да се яде по-скромно и по възможност - домашно приготвена храна. Жалко, че заведенията не връщат парите, които пропиляхме в тях! Можехме да живеем в дворци...
От друга страна, ако целта на всичко, което правим, включително организирането на личните финанси, е да сме щастливи..., не зная доколко тя е постижима единствено с последователно и самотно ядене на овесена каша.
Има мнения, че моментът е подходящ за инвестиции, за стартиране на нов бизнес или за разширяване на вече съществуващ такъв. Макар, че мнозина сме тези, дето много благодарим за възможността, но засега сме си запазили място на първи ред: да гледаме и да се учим, докато пълним лъжицата с овес.
Но... Да бъдем оптимисти! Чуват се остроумни подмятания: „Какво толкова й е на инфлацията? Направо си е супер, ако не купуваш нищо!“.
И не лъжат хората. Така е. Дори очакваме заради цените на бензина някой изнервен бизнесмен да заключи поръчковата си лимузина в гаража и да си купи билетче за градския транспорт, за да премине по-безболезнено през неприятния период на увълчена инфлация, която яростно поглъща приходи и спестявания.
И това ще мине. Всичко минава.
Дори в случай, че не сме чели дебелите мъдри книги, не сме предвидили инфлацията и не сме взели превантивни мерки, пак ще мине. Заради цикличното развитие на икономиката. Благодарение на него, днешните младежи ще имат уникалния шанс да преживеят различни периоди, да не скучаят в икономическо отношение и, в случай че са на по двадесет години сега, през следващите шест десетилетия, хипотетично ще имат честта да преминат през пет кризи и четиринайсет рецесии.
Но животът има и друга страна.
Вчера наблюдавах как на една алея седем-осемгодишно детенце караше велосипед, изгуби равновесие и падна точно, когато край него минаваха двама младежи – от споменатите, на които в житейски план им предстоят немалко кризи и рецесии. Те моментално оставиха всичко друго, за да се погрижат за детето, да се убедят, че е добре и да го заведат при родителите му.
Изпитах блаженото чувство, че хората са невероятни, непрекъснато ни подаряват трогателни жестове и постъпки, а това е най-ценното.
Лесна работа е да не забравяме, че каквото и да ни предлагат житейските обстоятелства и икономиката, обградени ли сме със стойностни хора, със сигурност ще се справим.
Желая на всички нас да бъдем и да срещаме тези чудесни и благородни хора! Тяхното великодушие, добро и загриженост правят живота още по-хубав!
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..