Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бабинден в село Здравец

Бабинден е популярен празник и до ден днешен. Но в наше време са се променили “героите” на този ден.

 Някога е бил празник в чест на бабите-акушерки, а днес – на медиците от родилните отделения.

Останал е само споменът за ония времена, когато до родилката е имало две жени – свекървата и най-важната „баба“ в селото, тази, която е израждала родилката.

Всяка година жените от село Здравец спазват традицията и отбелязват празника.


Подготовката започва още от ранни зори –  коли се кокошка, меси се кравай и питка, точи се баница, прави се сладка мента.

А най-важното е  обличането на  най-хубавата премяна, която се казва ,,бабинденската”.


По стар обичай Бабата подрежда софрата и с усмивка посреща младите майки, които са родили през годината.

Поема бебето от майката, връзва му червен конец на ръчичката против „уроки”, измива му очичките с прясна вода и помазва челцето с мед и масло и благославя: ,,Да расте живо и здраво, да стигне до стотната си година и по-нагоре”. Подскача три пъти и пак благославя: ,,Да е палаво и игриво”. Дарява детето с ризка и вързана в нея сребърна паричка. Младата майка и полива да се измие, бабата изпуска сапуна и отрива мокри ръце по полите на жената като благославя: ,,Както се плъзга сапуна, тъй лесно да се раждат децата!”. После взима кандилото, слага тамян и въглени и прикадява софрата и на всяка една майка под полата, като изрича: ,,Тая година, които са родили, догодина да повторят, пълните да се изпразнят, празните да се напълнят. Амин!”. Всяка майка дарява бабата със сребърна пара, престилка или къделя, а първескинята промушва кенарена риза и шарени чорапи през кравая с дупка.

 Бабата разчупва кравая и раздава на всяка къшей, по който гадае какво дете ще добие — крайче за момче и средица за момиче.


И така празникът завършва привечер, празник само за жени, на който мъжете не присъстват и не смеят да ги гневят, защото срещнат ли ги и не дадат пара, рискуват да си идат с пълни гащи с камъни.

  За общата трапеза на Бабинден се носят още баници, кокошки, наденици, сладкиши, ракия, вино... Веселбата е бурна, с пиперливи подхвърляния и закачки. На Бабинден ако празнуващите жени срещнат мъже на пътя, искат им пари. Ако мъжете откажат или нямат пари – жените им събличат дрехите и им се подиграват.

На Бабинден се играят хора и се пеят шеговити песни, свързани със сексуалния живот, зачатието и раждането.

На Бабинденската трапеза е весело, с наздравици, да се раждат повече деца, за здраве и дълголетие, с много музика, игри и песни.


Предаването за Бабинден в село Здравец може да чуете в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 14 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 14 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA). Разговор с Радослав Лозански за новия албум на HAYES & Y "Departures". Боян "Bonzy" Георгиев (ODD CREW) за дебютния сингъл на 4 OF A KIND "Pale Man". Представяне на новия сингъл на GODS OF ANCIENT "Nabucco Dreaming" – разговор с Даниел Динев. В..

публикувано на 14.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 13 юли

В „Алея Култура“ на 13 юли с Мартин Николов -   „Гиздава“ – национално благтоворително турне на Деси Добрева; -   „Висок хоризонт“ – изложба на Васил Стоев; -   „Мотодзен“ – рокерските истории на Красимир Симеонов; -   Държавен архив – Варна организира конкурс за есе; -   Мартин Кръстев с премиера на..

публикувано на 13.07.25 в 11:25
Chart

#815 ТОП 20 (11.07-18.07.2025)

публикувано на 11.07.25 в 06:22

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST). Разговор с Коста Коларов (екс-BLOODRUSH) за дебюта на ЦАР ПЛЪХ "Най-после тишина". Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES) за първото издание на фестивала за прогресив музика "ProgVibe Balkans" (21 – 22 ноември, София). Албумът на АТЛАС "Кукла" за първи път..

публикувано на 07.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 6 юли

В „Алея Култура“ на 6 юли с Мартин Николов -   IV Международно триенале „Духът на акварела“ – разговор със Селма Тодорова, куратор на изложбата в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна и председател на Фондация „IWS Bulgaria“; -   „Q-Jazzfestival 2025“ (9 – 12 юли, Варна) – говори Дарин Сотиров от школа „Дедал“;..

публикувано на 06.07.25 в 11:25
Chart

#814 ТОП 20 (04.07-11.07.2025)

публикувано на 04.07.25 в 18:20

На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна

На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS). Разговор с Георги Хранов за новите проекти на MUDDY. Б.Т.Р. и АХАТ със съвместно турне – говори Атанас Пенев (Наско от Б.Т.Р.). Концертът и изложбата "Джулай се завръща у дома" (30 юни – 1 юли, Варна) – разговори с Светослава..

публикувано на 30.06.25 в 14:25