Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ужасите на войната

Преди дни отбелязахме годишнината от Холокоста. Ужас, разиграл се преди 77 години - сякаш далеч назад в миналото. Днес сме на прага на още един военен конфликт. Напрежението на границата между Украйна и Русия се покачва. Едва ли са забравени и хилядите бежанци, които само преди години бягаха от войната. Но, еволюцията винаги е стъпвала на кръв и жертви. Уроците не са научени. Военните конфликти продължават да вземат много жертви, не само сред военните. 

В следващия материал ще Ви срещнем със Сара Алкаф. Тя е от Йемен. Напуснала е страната си заради война. Пристига в България преди шест години. Със статут на бежанка е. Тук е създала семейство. Има две деца. 

„Избрахме България, защото баща ми се е дипломирал тук, но преди 30 години. Той познаваше страната, има приятели и контакти. България беше първия му избор, защото я познава. Когато пристигнахме, не смятахме да сме със статута на бежанци. Стана случайно. Напуснахме Йемен заради войната. Съвсем нормален инстинкт е за едно човешко същество да се махне от мястото, където не се чувства защитен. Дойдохме в България с визи. Не сме имали намерението да търсим убежище. Но след като положението ни се усложни и нямаше как да се върнем в Йемен, се превърнахме в бежанци.”

Опитва се да забрави ужаса на войната. Няма как да си го представите, докато сте в България, връща се в спомените си Сара Алкаф.
Ходейда, Йемен, 2018
„Просто не си сигурен, че ще доживееш до следващото хранене. Когато чувах как падат бомбите, единствената мисъл, която се въртеше в главата ми, беше – следващата може би съм аз. Когато бомбардировките спрат, осъзнаваш, че си оцелял, но знаеш, че други не са имали същия късмет, че приятелите ти може би вече не са между живите. Страхът съпътства живота ти през цялото време. Откакто напуснах Йемен, не спира да ме мъчи вината, че аз си тръгнах, а другите останаха там.  Войната не може да се обясни. Не пожелавам на никого да я преживява."

В България Сара Алкаф се чувства 100 процента сигурна. Днес може спокойно да излезе навън, без да я спохожда мисълта, че може би никога повече няма да прекрачи прага на дома си.

"Мога да оставя децата си, както в момента. Не съм си вкъщи. Оставих ги за малко. Но се чувствам в безопасност. И след малко ще се прибера при тях. Тук мога да си върша ежедневните работи, без да се притеснявам, че прозорците и вратите ще се взривят, и ще ме пометат, заради падащите бомби.”

С притеснение следи новините от родината си. Поддържа постоянен контакт с приятелите, които са останали в Йемен.

"Последната седмица беше много лоша. Последните няколко дни нямах никаква връзка с приятелите ми. Нямаше Интернет и те сякаш бяха извън нашата Вселена. Никой не получаваше никаква информация от тях и за тях. Мислехме, че всички са загинали. Идея си нямахме какво става там. Преди дни бомбардировките са били ужасни. Дори по-интензивни от началото на войната. Опитвам се да не следя новините, защото ме карат да се чувствам зле. Но няма как да не попадам на снимки на приятелите ми, на съседите. Не е възможно да игнорирам, какво става в Йемен, защото съм била там.” 

За Сара Алкаф войната в Йемен е резултат от жаждата за власт. Враждуващите страни предпочитат да унищожат страната, но да не отстъпват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00