Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растителното разнообразие на топлолюбивите обитатели в Ботаническата градина в Балчик

Отново е зима, но в ботаническите градини има места, където посетителите могат да се наслаждават на екзотични, ярки, необичайни за сезона и географския пояс растения.

Служителите на Университетски ботанически градини са оптимистично настроени, че след дългото социално дистанциране, интересът към тези институции ще се повиши като място за отдих, разходки на открито и опознаване на растителното биоразнообразие от цял свят.

Експозиционната оранжерия в Балчик е своеобразен център за растителния хабитат от топлите географски ширини. Можете да видите субтропична и тропична растителност и екзотиката на колекциите от кактуси и други сукуленти. В Ботаническата градина в Балчик родът Crassula е най-богатият на видове, а колекцията от кактуси и сукуленти вече надхвърля 3700 вида, подвида и култивари. Растителните видове, отглеждани и интродуцирани на територията на градината, са около 5000 бр. от 418 рода, включени в 122 семейства, обобщават от ботаниците.

За поредна година Университетските ботанически градини публикуват своя списък със семена, за 2022 година списъкът съдържа 706 имена.

Съгласно Международната конвенция за биологично разнообразие ботаническите градини са институции, ангажирани със съхранението и обмена помежду си на подходящ растителен генетичен материал за национални и международни научни изследвания, образование, опазване на редки и застрашени видове и устойчиво използване на растенията. Ежегодно Университетските ботанически градини на Софийски университет осъществяват обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да бъдат поръчители на семена.

За тазгодишния семенен обмен е подготвен генетичен материал, събран през 2021 г. от трите ботанически градини в София, Варна и Балчик. Семената са събрани от растения, растящи на открито и в оранжериите за топлолюбиви растения. Събират се ръчно през цялата година, в зависимост от различните периоди за плододаване на всеки един вид. Те подлежат на кратка обработка с цел премахване на излишната влага и опасността от развитие на плесени. След това растителният материал се съхранява до 3 години в генетична семенна банка при условия, запазващи максимално жизнеността и кълняемостта на семената.


Изготвеният Index Seminum е публикуван на страницата на Университетските ботанически градини в раздел Наука.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж Велека

Неделята ще е слънчева

В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз.  Минимални температури между 15° и 20°, максималните във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко..

публикувано на 12.07.25 в 16:21

Лимонада с кауза във Варна

Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза.  Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...

публикувано на 12.07.25 в 15:15

Кампания "Неволя" на входа на Морската градина във Варна

Кампания  "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..

публикувано на 12.07.25 в 13:08
архив

На 16 години и на път към петото измерение и отговора за човечеството

Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..

публикувано на 11.07.25 в 16:15

Фермерски продукти с автентичен вкус се предлагат на изложение във Варна

Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..

публикувано на 11.07.25 в 15:30
Жълтокрака чайка, познатa още като Гларус

Варненският зоопарк: Въздържайте се от спасяването на гларуси

Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..

публикувано на 11.07.25 в 13:00

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

публикувано на 11.07.25 в 09:40