Служителите на Регионалния исторически музей-Варна се включват в протеста срещу предвиденото минимално увеличение на средствата, заложени в проекта за държавния бюджет.
Протестното писмо на специалистите от музеите, галериите и библиотеките в Република България е във връзка с приетия на първо четене Държавен бюджет за 2022 г.
Специалистите заявяват своята воля за протест срещу несправедливото разпределение на средствата за финансиране и подпомагане дейността на културните институции в България.
Увеличението на средствата за националните и регионалните музеи и галерии спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%.
Още по време на служебното правителство от браншовата организация на музейните специалисти са договорили с 50 на сто увеличение на стандарта за издръжка на галериите и музеите. В подписания Браншови трудов договор е заложено увеличение на минималната работна заплата и увеличение на процента за прослужено време. Клаузите в този договор, влязъл в сила от началото на тази година няма да бъдат изпълнени. Затова и работещите в културните институции протестират с искане средствата за издръжка да бъдат увеличени с 50 на сто.
Ние, от Регионален исторически музей-Варна, заставаме зад нашите колеги от цяла България и ги подкрепяме в този символичен протест! Всеки един от нас заявява своя протест срещу пренебрежението на Държавата към културата и историческото наследство на нашия народ!
Въпреки несправедливото отношение и пренебрежение към културните институции в България, протестираме символично и оставаме на своите работни места в полза на нашите съграждани!
Ние всички имаме принос и роля в опазването и съхраняването на колективната ни памет и култура!
Ето пълният текст на протестното писмо:
НФ „Култура” към КТ „Подкрепа” организира протестни действия от 14 февруари 2022 г. под наслов: „За повече пари в бюджета за музеи, галерии и библиотеки!“
Ние, специалистите в музеите, художествените галерии и библиотеките, остро протестираме срещу малкия размер на средствата, предвидени за тяхното развитие в проекта за държавен бюджет за 2022 година! Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%! Силно сме възмутени от тези цифри! Те не говорят, а крещят за пренебрежително отношение на властта към културата, духа, традициите и историческото наследство на нашия народ. А това означава – и към неговото достойнство, честолюбие и национално самочувствие. Организираме масови протестни действия във всички музеи, галерии и библиотеки в страната. Подготвяме подписки за подкрепа на исканията ни. Ще протестираме мирно, но и настойчиво – с лозунги и плакати. В дните на протеста ще ни намерите във всички музеи, галерии и библиотеки в страната. Ще отворим още по-широко вратите им за всички, за които българската култура, българската свяст все още значат нещо! Ще ни познаете по отличителните протестни лентички на реверите.
Настояваме за увеличение на бюджета на националните и регионалните музеи, галериите и библиотеките, което да даде най после заслужено признание на заетите в сектора!
Нашите искания са: 1. Да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „Двореца“ и Българската национална филмотека, Регионалните музеи, библиотеки и галерии.
2. Да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка (преминаване към делегиран бюджет) на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности.
3. Да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи от музеи, библиотеки и галерии.
4. Да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурени културните институти /извън единния разходен стандарт за издръжка/, допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.
5. Да бъде въведен допълнителен стандарт за дейност, свързана с попълване на музейните и библиотечни фондове, обновяване на постоянни и временни експозиции, изложби, дигитализация на движими културни ценности и библиотечни единици, представяни онлайн, издаване на каталози, публикации, известия, рекламни материали и др.
Обръщаме се към депутатите, министрите и политиците, към цялата българска общественост: Подкрепете ни! Нашите искания са справедливи, защото те целят запазването на българската култура. Заявяваме, че ако исканията ни не бъдат чути, ще предприемем ефективни стачни общонационални действия.
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ в Държавна опера Варна на 19 и 20 декември. Подзаглавието „Танго с Пучини“ подсказва, че в програмата са заложени любими мелодии от гениалния композитор, а концертът слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от смъртта на Пучини през 2024 г...
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Обща изложба, парти и традиционна среща между настоящи и бъдещи възпитаници организира школа "Дедал" във Варна. Събитията са предвидени за 28 декември, като срещата е от 17 часа, а час по-късно е откриването на експозицията. Рисунка, живопис, фотография, дигитална рисунка, графика, литография и керамика си подават ръка, за да заредят своите творци и..
Проект „30 години „Хартията“ е поредният етап в развитието на темата „Хартията“, по която Художествената галерия в Добрич работи. Започнал през месец юни на далечната 1995 г., в годините той изправя художниците пред предизвикателството да наложат в българското културно пространство работата с ръчна хартия и създаването на художествени произведения от..
Изложбата "Радио Варна - 90 години в ефир. Началото" беше открита днес в Държавния архив в морската столица в чест на 90-годишния юбилей на медията ни. Експозицията, дело на ДА-Варна и отдел "Най-нова история" към РИМ-Варна, разкрива историята на радиото и неговите първи години. "Никога няма да успеем в една изложба или предаване да включим всички..
Деветнадесетото издание на Прегледа на училищната хорова песен ще се проведе от 11:00 часа тази събота (14 декември 2024 г.) в зала „Пленарна“ на Община Варна. В концерта, посветен на Рождество Христово ще вземат участие 14 хорови формации от варненски учебни заведения, народни читалища и храмове във Варна. Проявата е част от Програма „Младежки..