Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политолог: За всички в момента е по-изгодно да снабдяват Украйна, а украинците да изнасят битката на гърба си

Варненецът Сергей Петров е с майка украинка и баща българин. Той е политолог и следи с тревога войната в Украйна, защото негови близки са все още в страната. Друга част от тях е успял да прибере в неделя вечерта от Румъния.

Войната продължава, започнаха преговори за мир, а Европейският съюз наложи санкции. Ще доведат ли те до необходимия ефект?

„Много е рано още за тези гръмки оценки, които се тиражират, по отношение на ефективността на самите санкции срещу Русия, защото трябва време да ги оценят пазарите. Към момента изглежда, че те работят, но в същото време не мисля, че това може да доведе до спад на ескалацията  при положение, че Владимир Путин още с нахлуването си в Украйна показа, че е готов на крайности. Той още тогава заговори за ядрени оръжия, а в неделя съобщи, че ги привежда в бойна готовност. Очевидно това е човек, който използва страха като основно средство, с което да възпира други страни да се включат с директна военна интервенция. По всичко изглежда, че това е сравнително успешно, защото циничната реалност е че за всички е по-изгодно да снабдяват с оръжия Украйна към момента, а украинците да изнасят битката на гърба си.”

Все още повечето големи градове в страната не са паднали пред руската армия. Това очаквахте ли го?

„Аз още в началото коментирах, че Украйна не е Грузия, не е Чечения. По численост, това е една много сериозна европейска армия, резервът ѝ е малко по-голям от този на Турция. Това, което според мен изненадва и самите руснаци са събитията, които се случват на югоизток и малко по на север в Харков, защото тези градове са смятани за сходни на такива в Източна Украйна, те са предимно с население, което говори на руски език и имат руско самосъзнание, но оказват много сериозна съпротива.”

Разделението в българското общество по темата е много сериозно. До какво може да доведе това?

Българското общество е изключително разделено по оста русофилия – русофобия. Това не е нещо ново. Самите термини се зараждат още в първите ни парламентарни заседания след 1878 година. Ние имаме дълбоки корени на това сблъскване на русофили и русофоби. В наши дни, консумираме подобно на „бързата храна”, „бърза информация” която не проверяваме, не подлагаме на критика, приемаме я абсолютно безкритично. Начинът по който се информираме е много благоприятен за водене на такива информационни кампании, които да променят настроенията. Би било наивно да смятаме, че определени кръгове не биха се възползвали от такава чудесна възможност и това разбира се създава напрежение в нашето общество.

Има ли достоверни източници на информация в момента? Откъде да получим подобни сведения?

80% от каналите, които и аз следя, както руски, така и украински, са пълни с полувярна или категорично невярна информация. Много трудно може да се получи обективна информация в момента. Това беше трудно и преди войната, а по време на война е на ръба на невъзможното. Всеки просто ще избира да вярва на този източник, който предоставя информация, която повече кореспондира с личните му вярвания и убеждения.

Чуйте цялото интервю със Сергей Петров в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00