Деца, тийнейджъри, бременни, родители, по-възрастни – всякакви са съдбите, пристигнали в Балчик с военните взривове от Украйна. Несигурност, страх и вълнение са обзели душите им, далеч от всичко, което са имали – дом, работа, близки. Необичайно за това време от годината е оживлението в балчишкия хотел „Хелиос“ – превърнал се в своеобразен бежански център, подавайки ръка на бягащите от войната. Помагат и колегите им – хотелиери и ресторантьори. Част от пристигащите от Украйна са с възможности, отсядат при роднини и приятели, други пристигат с малко багаж и много неясноти около бъдещето си.
Ако някой беше казал на 15-годишната Ксения от Одеса само преди седмица, че ще посрещне 16-ия си рожден ден в хотел в Балчик – щеше да предизвика у нея широка усмивка. Но често съдбата ни поднася изненади и рязко завърта посоката не накъдето сме се тръгнали.
В последния ден на февруари крехкото русокосо момиче посреща торта-изненада с големи блестящи очи на прага на хотелската стая и се хвърля в чиста прегръдка, каквато пандемията изведнъж ни отне в последните две години.
Семейството на Ксения - по-голям брат, майка, баща, взима решението да се спаси от войната за по-малко от 12 часа от първите взривове на 24 февруари. За две денонощия стигат до Балчик, в хотел Хелиос. Напускат родината с мисъл за нея, близките и огромното желание в най-скоро време да се върнат. Надяват се да им е останал дом. Казват, че близките им са добре към момента и ситуацията в Одеса е по-спокойна. Но ако се задълбочи, са готови да наемат жилище и да работят в чуждата страна – в Балчик, Варна или региона. 16-годишната вече Ксения прави прекрасни торти. Учи в онлайн училище в Харков, което временно е затворено, защото сега там са най-силните военни действия, бомбардират. Мечтата и е да стане сладкар. Във внезапното „пътешествие“ до България неизменно с тях е Саша – домашната котка.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..