Жители на варненския квартал „Христо Ботев” продължават да живеят във всекидневен филм на ужасите. Наркозависимите, които се събират в района на Тубдиспансера, не спират с набезите си. Влизат в мази, катерят се по покриви, по автомобили, крадат и дори нападат живеещи в района. Хората са отчаяни от липсата на каквато и да е подкрепа от полиция и община.
Главни герои в този непоносим сериал са живеещите в карето между улиците "Хъшове", "Велчова завера" и "Мануш войвода". През ноември те потърсиха съдействие от Радио Варна, за да се даде за пореден път гласност на проблема:
“Влизат си и си вземат каквото им хареса, просто ние живеем в страх. Отчаяни сме вече, не знаем какво да правим, защото писахме, молихме се, обаждахме се – нищо", каза тогава една от потърпевшите от набезите на наркозависимите Мария Христова.
А пет месеца по-късно разликата не е голяма. Хората отново ни потърсиха, защото положението става все по-лошо. Някои дори се страхуват да говорят, защото споделят, че наркозависимите са отмъстителни.
За Лора и малкото й момиченце не е чужда картинка да срещат хора със забити в ръката игли. Лора разказва, че живее в квартала от шест години и положението става нетърпимо. Всекидневни крясъци и викове, хора с неадекватно поведение по улицата.
Припомням, че според живеещи наркозависимите се събират там заради т.нар. „метадонова“ програма на общината, която се изпълнява в района.
В края на миналата година от администрацията, съобщиха че на злощастното пространство ще бъде построена детска градина за над 3 милиона лева, като тя ще разполага с водно огледало или открит байсейн, който да ползват децата в топлите месеци на годината. Срокът за кандидатстване за фирми по обществената поръчка изтече в края на декември.
Хората в квартал „Христо Ботев”, обаче не вярват на обещания, а просто искат да живеят нормално.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..