Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на рециклирането

Живеем във време, в което замърсяването на планетата е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.

Главни виновници за това замърсяване сме самите ние – хората. Причините са много – от мащабната промишленост, до най-обикновеното изхвърляне на опаковка от дъвка или друг отпадък на улицата, в морето, сред природата на други, различни от обозначените за изхвърляне на боклуци места.

Световният ден на рециклирането цели да прикове общественото внимание върху проблемите със замърсяването на околната среда, както и важността на рециклирането на отпадъците, които и да се използват повторно.

"В много държави вече са прибегнали до финансови стимули за гражданите, които изхвърлят своите отпадъци разделно или предават определен вид отпадък за рециклиране", каза в интервю за Радио Варна млядият еколог Кристияна Опрева. Според нея, в последните години се забелязва все по-положително отношение от страна на българското население към рециклирането, но има и хора, които нехаят за чистотата на околната среда.

Пластмасата е най-сериозният замърсител на нашата планета.

"Не всеки вид пластмаса може да се рециклира. Всяко пластмасово изделие разполага с код, който може да се провери в интернет и да разберем дали то може да се рециклира или не. С такива кодове разполагат пластмасовите бутилки, чаши и други изделия", каза още Опрева.

Рециклирането се извършва от специализирани компании, а в процеса се премахват всички вредни вещества от пластмасата за да се превърне тя в ново безопасно изделие.

Кристияна Опрева даде пример с бутилките от минерална вода, от които могат да се произведат пепелници.

От години Европа води борба за ограничаване на използването на еднократните пластмасови изделия като чаши, сламки, опаковки, тампони за уши и други. Не по-малък проблем са цигарените фасове и найлоновите торбички, а от известно време и текстилът, който е определян като новата пластмаса.

"Рециклират се предимно памучните и ленени текстилни изделия. Има обаче един друг проблем. В последните 15 години в България се внасят памучни дрехи, които обаче съдържат нерециклируеми вещества, които са вредни", каза още еколога.

 Чуйте разговора на Иван Барбов с Кристияна Опрева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна (ВИДЕО)

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..

обновено на 09.04.25 в 14:49

Как се справят с новия си живот украинците в Добрич

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..

публикувано на 09.04.25 в 10:18

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35