21 март e Световен ден на хората със синдром на Даун
За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората.
Денят – двайсет и първо число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”. Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.
Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност.
Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.
Тяхната наблюдателност, старателност и упоритост са качества, които им дават добър шанс да си намерят подходяща работа. Любовта им към музиката, танците, изобразителното изкуство би могла да бъде креативна и да доведе до успехи в тези области.
През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага.
Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.
Слънчевите деца са сред нас, внасят настроение с положителната си нагласа.
Репортерът ни Ваня Славова посети днес първи "В" клас в Основно училище "Добри Чинтулов" във Варна.
Училището, което сбъдва мечти и което ще помогне за реализацията на желанията на Микаела:
Родителите на Микаела са хората, които основават във Варна Фондация „Живот със Синдром на Даун” и променят стереотипи и обществени нагласи.
С изцяло положителна нагласа е и целият клас към Микаела и днес в нейна чест децата обуха весели цветни чорапки.
Чуйте още от анкетата в прикачения звуков файл:
Учители на първокласничката са педагозите Елизабет Влаева и Александра Константинова.
Елизабет Влаева е дългогодишен учител в ОУ "Добри Чинтулов"-Варна, любим класен ръководител на много деца, въпреки огромната взискателност, която проявява към тях, всички ученици я обичат безусловно.
За първи път обаче е учител на дете със Синдром на Даун, казва, че приема с лекота предизвикателството.
Ето какво допълва още г-жа Влаева:
Дай Боже всеки слънчеви деца като Микаелка да бъдат така успешно приети и обичани от учители и съученици!
Положително настроение от техните усмихнати душички!
За финал чуйте майката на Микаела: Силвена Христова, с която разговаря Даниела Стойнова:
Ученици от всички класове на училище "Добри Чинтулов" днес изразяват своята съпричастност към децата със Синдром на Даун и с удоволствие обуха за целта шарени чорапи.
Читалище "Свобода-1897" организира среща с възрастни хора, които проявяват интерес как да боравят с дигиталните устройства: електронна поща – спам, фишинг, прикачване на файл; приложения и икони; вайбър настройки, функции и групи. Датата е 22 май от 15.00 часа в дамския пенсионерски клуб. " Не смея да пипам нищо, да не направя нещо. Виж какво ми..
Платформата за грамотност „Как се пише?“ вече може да се използва още по-лесно. Всеки има възможност да добави на своя телефон иконка за бърз достъп до сайта. Такава функционалност в момента се разработва и за екрана на компютър. Така хората, които искат да пишат грамотно, могат веднага да влязат в платформата и да проверят правописа на..
Международния ден на пчелите е днес, 20 май. Празникът се о тбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г. Целта на Международния ден на пчелите е да се информира обществеността за значението на пчелите..
Днес случайно ми попадна прелюбопитна информация, че бихме могли да отдадем признание на лидерите, които говорят и действат от името на общността, изправени пред натиск и готови на всичко, за да подобрят живота ни. Ден на хората на избираема длъжност. Не знаем кой и кога е въвел празника. Възможно е да е близък роднина на личност, която би..
Варненският делфинариум организира четири безплатни представления за детския празник 1 юни. Те ще бъдат от 10.30, 12.00, 15.30 и 17 часа. Важно уточнение е, че спектаклите са безплатни за децата до 12 години , но с преференциална цена за родителите - 20 лв. Билети се продават основно в сайта на Делфинариум-Варна до изчерпване на местата. Когато..
400 км от Резово до Дуранкулак пробяга благотворително, в подкрепа на 7-годишния Алекс, варненецът Валентин Сурталов. 3 чифта скъсани маратонки, много срещи с признателни хора и разпръснати кутии за събиране на средства в Дуранкулак, Крапец, Шабла, Варна, Каварна и т.н. Това е равносметката на Сурталов, дадена от него за Радио Варна. "Едва ли бих..
С концерт варненското Основно училище „Петко Р. Славейков“ ще отбележи 35 години от своето основаване. Събитието ще се проведе от 17.30 часа днес, 19 май, в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта". "От своето създаване до сега училището следва една висока цел – да разкрива, развива и извисява потенциала на всяко дете. Това не е просто..