Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънчеви усмивки в класа на Микаела всеки ден

21 март e Световен ден на хората със синдром на Даун 

За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората.

Денят – двайсет и първо число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.

Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност.

Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.

 Тяхната наблюдателност, старателност и упоритост са качества, които им дават добър шанс да си намерят подходяща работа. Любовта им към музиката, танците, изобразителното изкуство би могла да бъде креативна и да доведе до успехи в тези области.

През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага.

Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

Слънчевите деца са сред нас, внасят настроение с положителната си нагласа.

Репортерът ни Ваня Славова посети днес първи "В" клас в Основно училище "Добри Чинтулов" във Варна.


Училището, което сбъдва мечти и което ще помогне за реализацията на желанията на Микаела:

 Родителите на Микаела са хората, които основават във Варна Фондация „Живот със Синдром на Даун” и променят стереотипи и обществени нагласи.

С изцяло положителна нагласа е и целият клас към Микаела и днес в нейна чест децата обуха весели цветни чорапки.


Чуйте още от анкетата в прикачения звуков файл:

Съучениците на слънчевата Микаела.


Учители на първокласничката са педагозите Елизабет Влаева и Александра Константинова.

Елизабет Влаева е дългогодишен учител в ОУ "Добри Чинтулов"-Варна, любим класен ръководител на много деца, въпреки огромната взискателност, която проявява към тях, всички ученици я обичат безусловно.


За първи път обаче е учител на дете със Синдром на Даун, казва, че приема с лекота предизвикателството.

Ето какво допълва още г-жа Влаева:

Дай Боже всеки слънчеви деца като Микаелка да бъдат така успешно приети и обичани от учители и съученици!

Положително настроение от техните усмихнати душички!

За финал чуйте майката на Микаела: Силвена Христова, с която разговаря Даниела Стойнова:

Малко е нужно в света ни всеки ден: подкрепа, близост и общи дела, за да живеем по-добре и по-щастливо!


Ученици от всички класове на училище "Добри Чинтулов" днес изразяват своята съпричастност към децата със Синдром на Даун и с удоволствие обуха за целта шарени чорапи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35

Мира Стефанова: Стоп на ранните ромски бракове!

Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е   по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...

публикувано на 08.04.25 в 09:42

Лесна работа: Бъдете здрави!

В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..

публикувано на 07.04.25 в 18:05

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55