Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна днес празнува 139-тата си годишнина със специален Ден на читателя. Преди обед посетителите в Основната сграда видяха презентацията "Хилядолетният ЧИНАР – свидетел на историята”. Две години екип от специалисти е работил върху новото електронно издание, което може да намерите в сайта на библиотеката. Книгата разказва за ръкописа за най–старото дърво във Варна, който се съхранява в архива на културния институт, и за неговия автор - подп. Тодор Етимов.
“Хубава и засмяна е курортна Варна!
Извила грациозно бряг, тя гледа с радост своя лазурен вдъхновител – морето. То неуморно пее разногласната си песен, галейки от векове китния й лъкатушен бряг …
… В един кът на подножието на “Галата баир” имаме запазена и до днес една хилядолетна старина от нашата чудна флора. Едно единствено старо дърво — чинар или платана (platanus orientalis) останало от хилядолетия. Това дърво по настоящем е във владението на фабрика „Текстил”. Високо и дебело с голем хралупест дънер, с високи и нашир разклонени клони и с широки перести, като на лозата, листа. Кората му е цяла набраздена с дълбоки бръчки и тумори (издутини) — придобити от борбата със стихиите, водена в продължение на хиляди години.”
Статията е по сюжет и събрани данни от о. з. подполковник Тодор Етимов, написани от Ю. П. Иванова
Из “Варненски общински вестник” от 14 май 1934 г.
В Детския и средношколски комплекс бяха представени онлайн образователните ресурси “Литературни предизвикателства за деца”.
Защо варненските библиотекари празнуват на 21 март – чуйте от разговора на Светлана Вълкова с главен библиотекар Кристиана Димчева:
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..