Световният ден на метеорологията се отбелязва на 23 март, официалната тема тази година е „Ранно предупреждение и ранно действие. Хидрометеорологична и климатична информация за намаляване на риска от бедствия“. С тази тема се подчертава, че за намаляването на щетите от природни бедствия е важна не само текущата информация за атмосферните процеси, но и климатичните анализи на дългогодишни данни за околната среда.
Голям скок в развитието и автоматизацията на процесите и измерванията при изготвянето на прогнози, отчита варненският филиал към Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ през последните две години. Това каза за Радио Варна директорът на филиала във Варна Иван Иванов. Филиалът има зона на отговорност от 8 области в Източна България. На територията на тези области работят 105 служители на основен трудов договор и още около 150 наблюдатели, които са на допълнителен трудов договор.
Автоматизацията на метео станциите беше първата ни амбиция, защото бяхме много изостанали в това отношение, но тя вече е факт, коментира състоянието на метео службите в района Иван Иванов. В областта на прогнозата има достатъчно информация с която днес разполага синоптикът, било сателитна или цифрови модели, наземна информация, обаче, откъм специалисти нещата куцат, каза още той и допълни:
„Много малко хора се обучават за метеоролози, дори в момента за цялата страна мисля, че има само двама души, които се обучават във физическия факултет.“
Проблемът е в липсата на високо квалифицирани специалисти, които ги няма и това беше желанието ни НИМХ да останем към Министерството на образованието, защото учените и младите хора може би щяха да бъдат повече привлечени, ако сме към образователното министерство, където да имат възможност за растеж, докато сега сме в някакво „тематично министерство“ и не е същото, коментира още Иванов. Започналата автоматизация в системата е нещо много хубаво, но тя води със себе си и нуждата от специалисти, а ние имаме само трима инженери, на които ще е трудно да се справят с огромните единици компютърна техника, каза още Иван Иванов. В новите автоматични станции живачните барометри все още стоят, допълни той.
Днес българските синоптици искат да достигнат етап, в който могат да правят прогноза в рамките на час-два напред. За това е нужно специално обучение и да разполагат със специална информация от която се нуждае корабоплаването във Варненския залив при маневрите на кораби. Целта е когато се знае, че ще има влошаване на времето, метео службата да може да я подаде няколко часа преди самото явление, за да се избегнат проблеми.
В Световният ден на метеорологията пожеланието на Иван Иванов към колегите му:
„Пожелавам на всички да не се отказват, да продължават да работят, да идват нови хора, които да са влюбени в нашата работа и нашата професия. Между другото повечето от хората започват работа при нас на младини и се пенсионират при нас, не се отказват. Някак си се влюбват в нашата работа, защото е интересна и искам тази тенденция да продължава.“
Националният институт по метеорология и хидрология – филиал Варна организира дни на отворените врати на 22 и 23 март 2022 г. във връзка с професионалните си празници - международните дни на водата и на метеорологията. Ще бъде отворено за посещения от 9.30 до 16.00 часа на адрес: Варна, местност „Свети Никола“ 10 в Морската градина.
Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шохьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях, трябва да..
Седмица на здравето започва от утре в Добрич. Общинската кампания „Бъди здрав“ се провежда за десета поредна година и има за цел да засили ангажираността ни към здравословния начин на живот. Програмата в Седмицата на здравето е подходяща за цялото семейство и особено за най-малките, информират от Община Добрич. На Алеята на здравето, разположена в..
Предварителни избори за излъчване на кандидат за президент на демократичната общност, предлагат от ДСБ. Тази идея вече е била реализирана преди изборите за президент, спечелени от Петър Стоянов и затова е удачно да я повторим и през есента кандидатът ни да започне кампанията си за предстоящите президентска избори -това заяви във Варна за Радио..
Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да..
МВР са подали 13 000 сигнала за лоши пътища през миналата година, а през януари и февруари 2025 г. те са над 2000. Това обяви пред Нова тв главен комисар Мария Ботева. „От 3-и до 5-и април са проверени над 22 000 леки автомобила, над 3200 товарни, над 280 влекача, над 48 мотоциклетиста и над 100 автобусни водачи. Издадени са над 10 300 фиша..
Днес ще преобладава облачно време, с прекъсвания ще продължи да превалява слаб дъжд. Ще духа слаб северозападен вятър, следобед временно от северна четвърт, по крайбрежието от югозапад. Максимални температури между 11° и 16°, за Варна около 14°. Вълнение на морето 2-3 бала с тенденция да отслабва. Температура на морската вода 9°-10°...
Д-р Ивайло Митковски е избран за председател на ДСБ след проведеното отчетно-изборно събрание на партията във Варна. За него са гласували 78 от 92 присъстващи. Миа Крумова е избрана за заместник -председател. Тя е студентка по информационни технологии, възпитаник на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон". Събранието се проведе в присъствието на..