Световният ден на метеорологията се отбелязва на 23 март, официалната тема тази година е „Ранно предупреждение и ранно действие. Хидрометеорологична и климатична информация за намаляване на риска от бедствия“. С тази тема се подчертава, че за намаляването на щетите от природни бедствия е важна не само текущата информация за атмосферните процеси, но и климатичните анализи на дългогодишни данни за околната среда.
Голям скок в развитието и автоматизацията на процесите и измерванията при изготвянето на прогнози, отчита варненският филиал към Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ през последните две години. Това каза за Радио Варна директорът на филиала във Варна Иван Иванов. Филиалът има зона на отговорност от 8 области в Източна България. На територията на тези области работят 105 служители на основен трудов договор и още около 150 наблюдатели, които са на допълнителен трудов договор.
Автоматизацията на метео станциите беше първата ни амбиция, защото бяхме много изостанали в това отношение, но тя вече е факт, коментира състоянието на метео службите в района Иван Иванов. В областта на прогнозата има достатъчно информация с която днес разполага синоптикът, било сателитна или цифрови модели, наземна информация, обаче, откъм специалисти нещата куцат, каза още той и допълни:
„Много малко хора се обучават за метеоролози, дори в момента за цялата страна мисля, че има само двама души, които се обучават във физическия факултет.“
Проблемът е в липсата на високо квалифицирани специалисти, които ги няма и това беше желанието ни НИМХ да останем към Министерството на образованието, защото учените и младите хора може би щяха да бъдат повече привлечени, ако сме към образователното министерство, където да имат възможност за растеж, докато сега сме в някакво „тематично министерство“ и не е същото, коментира още Иванов. Започналата автоматизация в системата е нещо много хубаво, но тя води със себе си и нуждата от специалисти, а ние имаме само трима инженери, на които ще е трудно да се справят с огромните единици компютърна техника, каза още Иван Иванов. В новите автоматични станции живачните барометри все още стоят, допълни той.
Днес българските синоптици искат да достигнат етап, в който могат да правят прогноза в рамките на час-два напред. За това е нужно специално обучение и да разполагат със специална информация от която се нуждае корабоплаването във Варненския залив при маневрите на кораби. Целта е когато се знае, че ще има влошаване на времето, метео службата да може да я подаде няколко часа преди самото явление, за да се избегнат проблеми.
В Световният ден на метеорологията пожеланието на Иван Иванов към колегите му:
„Пожелавам на всички да не се отказват, да продължават да работят, да идват нови хора, които да са влюбени в нашата работа и нашата професия. Между другото повечето от хората започват работа при нас на младини и се пенсионират при нас, не се отказват. Някак си се влюбват в нашата работа, защото е интересна и искам тази тенденция да продължава.“
Националният институт по метеорология и хидрология – филиал Варна организира дни на отворените врати на 22 и 23 март 2022 г. във връзка с професионалните си празници - международните дни на водата и на метеорологията. Ще бъде отворено за посещения от 9.30 до 16.00 часа на адрес: Варна, местност „Свети Никола“ 10 в Морската градина.
Гърция ограничава отдаването на имоти за краткосрочни наеми, като глобява собствениците им до 40 хиляди евро. Това засяга и българите, които отдават имотите си сезонно. Политиката на правителството е да се ограничи отдаването на имоти на краткосрочни наеми, за да се увеличат предложенията за дългосрочни наеми, заяви премиерът Мицотакис...
През денонощието времето ще бъде предимно облачно, главно в Североизточна България и по северното Черноморие със слаби валежи от дъжд. Ще духа до умерен, през нощта и в сутрешните часове по крайбрежието силен вятър от север-северозапад. Минимални температури между 1° и 6°, максимални 3°-8°, по крайбрежието и в Югоизточна България 8°-11°...
Липсата на проектна готовност от предходния кметски екип е причина за очакваната загуба на част от общо 100-те милионале лева, които държавата отпусна за Варна за тази година. Това съобщи в предаването „Позиция“ кметът на Варна Благомир Коцев. Парите, които няма да бъдат усвоени през тази година, не могат да се прехвърлят за следващите..
Народният представител Бранимир Балачев гостува в предаването "Позиция" на Радио Варна. На тези избори това, което постигнахме, е впечатляващо. Успяхме за два-ти месеца да върнем близо 120 хиляди гласа обратно. Като махнем областите в България със смесено население: Силистра, Разград, Търговище, Шумен и Кърджали, във всички останали области ние..
За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии днес и утре ще демонстрират кулинарното си изкуство. Повече от 1500 еленски бута са приготвили за гостите си домакините. Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на..
Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ФК „Спартак“ и ФК „Лудогорец“ Разград, на 10 ноември, за времето от 15:30 ч. до 17:30 ч. ще бъде преустановено движението на моторни-превозни средства по ул. „Кирил Шиваров“ в отсечката между ул. „Дойран“ и ул. „Прилеп“. Промяната в организацията на движението ще да бъде осигурена..
За интензивен трафик на изход за товарни автомобили на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Русе" и "Кардам" на границата с Румъния съобщават на сайта си от Главната дирекция "Гранична полиция"на МВР. Данните са към 6:00 часа тази сутрин. На ГКПП "Дунав Мост Русе" от 1 до 15 ноември ще се въведе временна организация на..