Нали се сещате за обобщението, което се прави винаги в края на календарна година: за водещата реплика на отминалия период, за популярни думи и фрази, оглавили класацията в търсачките?
Големият шанс за първото тримесечие е на страната на основополагащата реплика „Момент, бе!“, съчетала изнервеност на един човек с необходимост на множество хора да получат хляб и зрелища.
Преди това, в една мартенска вечер, зрелищата бяха поети заедно с вечерята и с късното питие за лека нощ. Не се спирам на темата за кого съответната мартенска нощ е била лека и за кого не, а имам предвид, че интересът към зрелищата си е чиста човещинка.
И репликата „Момент, бе!“ е квинтесенция на дълъг период. Единият прави крачка напред, другият е разтревожен, публиката плакне очи в суматохата на събитията и се появява телцето на информацията – онази от кафенета, форуми и седенки. В началото телцето е крехко и неясно, после постепенно заяква, защото в краткия му житейски път всеки добавя по нещичко от себе си, украсява, гримира, дооформя, дооцветява, придава визията, в която той самият предпочита да вярва. И информацията се оказва обрасла с дълга, гъста, бухнала коса от несъществуващи детайли и не е много трудно човек да се обърка, да се припознае.
Тогава?
Всеки се оказва със собствено мнение, в което няма нищо лошо, стига въпросното мнение да се основава на потвърдени факти, преди напористо да отвори вратата на публичното пространство и да се хвърли в яростен двубой с противоположната гледна точка.
Но... „Момент, бе!“.
Животът е цветен, динамичен и повърхностен от гледна точка на кръчмарска информацията. Бързаме да не пропуснем нещо по пътя, преодоляваме каквото ни падне и изобщо няма време да търсим фактите, а какво остава да се интересуваме кои думи са свързани с тях и кои са си просто човешки фантазии и подмятания. Така във форумното кафе пространство се заформя яростна битка между мнения, предположения, думи.
Учтивите преглъщат културно, дори когато са по-близо до истината, но възпитанието им пречи да бъдат резки в тона и в термините. Хората от другия тип, колкото повече не знаят, толкова по-уверени се чувстват в категоричните си изявления.
И така репликата „Момент, бе!“ се превърна в заглавие на панаир.
За децата панаирът е увеселително място, където въртележката те понася в един прекрасен свят, после се люлееш до изтощение, викаш, смееш се и оставяш сладоледа да се разтече по брадичката ти, защото мигът е фантастичен, денят е великолепен и ти си обгърнат от неповторимо щастие.
После?
Животът променя значението и панаирът се превръща в много шум, дюдюкане и олелия, с които обикновено някой иска да се спаси от нещо, да привлече на своя страна повече привърженици и да се окъпе в любов... Е, не чак всенародна, но колкото повече, толкова повече.
Животът променя значения.
И постепенно с годините панаирът преминава от забележително и очаквано увеселение, в също толкова очаквана изложба на мостри, където се надяваме да сключим добри търговски сделки, а накрая се превръща в зрелище, което поглъщаме с вечерята. Или не го правим? Въпрос на избор.
Лично аз предпочитам проверени факти. Предпочитам също любими песни, хубави книги, разговори с близки хора и приятели и всички онези прекрасни неща, които добавят стойност към живота.
Определено предпочитам тях пред яростните кръчмарски двубои, превърнати в панаири от хора, които носят страха като значка на ревера... Панаири, от които нищо не следва.
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..