В Добричкия регион се правят огледи на полета със зимна маслодайна рапица след сигнали за пропаднали площи заради ниски температури през зимата, съобщиха от областната дирекция "Земеделие".
През тази стопанска година масивите с маслодайната култура в областта достигат 69 870 декара. В земеделската служба са подадени седем заявления от стопани за провалени посеви като експерти вече правят проверки на терен.
Около 90 на сто от масивите с рапица в Добричка област са в добро състояние, информират от областната дирекция след първото общо обследване на площите в началото на пролетта. Експертите оценяват като незадоволително състоянието на 10 на сто от полетата, в които посевите са много редки и са поникнали неравномерно. Поради трайното засушаване до началото на миналия октомври, което въобще е характерно за последните години, част от рапицата поникна много късно, не успя да влезе в необходимата фенофаза за презимуване и в студеното време някои посеви пропаднаха, поясняват специалистите. Повечето масиви с маслодайната култура са чисти от плевели, сред посевите не са установени болести с фитопатогенен характер, обобщават от земеделската служба.
От рапицата се добива растително масло и биодизел, използва се за фураж, а ярко жълтите цветни полета привличат пчелите./БТА
Заради бездействие на Главния архитект през 2020 г. Върховният административен съд осъди Община Варна да заплати над 2,7 млн. лв. Поради тази причина, изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов призова Виктор Бузев да освободи длъжността Главен архитект. След окончателно решение на Върховния административен съд и издадени..
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите. "Разговаряме в момента "Продължаваме промяната - Демократична..
Потушен е пожарът между Балчик и Каварна. В гасенето на огъня са се включили горските служители при Държавно ловно стопанство Балчик и пожарните в Балчик и Каварна. Всекидневно се отчитат запалвания в горски територии, но добрата новина е, че се хващат навреме. Вчера е гасен огън между селата Оброчище и Църква, а в предишните дни – край Крапец,..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“ спрямо 36-годишен лекар - хирург, от Варна. Той е привлечен като обвиняем за организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Престъплението е извършено в продължителен период – от месец май 2024 година до 21 ноември 2024 г...
Представители на Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, Комисията за защита на потребителите и на туристическия бранш се събраха в сградата на Министерство на туризма на работна среща, за да обсъдят въпросите на сектора във връзка с приемането на страната в еврозоната, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Основна..
Случаи на противозаконно отнемане на моторни превозни средства разкри полицията във Варна. Служители на Трето Районно управление са задържали 26-годишен мъж от Каменар - известен на органите на МВР, осъждан, който за кратък период отнел два автомобила, собственост на 60 и 63-годишни жители на Варна. Превозните средства били паркирани на пазар в жк..
Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви, съобщава БНР. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на..