Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна вън от списъка на градовете със свръхзамърсяване с ФПЧ

| обновено на 14.04.22 в 15:53
2
Снимка: Радио Варна

До края на годината ще вземем мерки за подобряването на качеството на атмосферния въздух в най-засегнатите райони у нас, за да намалим наполовина санкциите, които се очаква да достигнат до 20 милиона лева ,след приключването на делото на Европейската комисия, започнало от 2017-а година, заради неизвършени действия  от България за намаляване на фините прахови частици, Варна обаче отпада от списъка на свръх замърсяване с фини прахови частици.

Районът на Варна има значителни подобрения през последните години по отношение на качеството на атмосферния въздух. Очакваното решение на съда на Европейския съюз за делото за фини прахови частици ще изключи Варна от санкционния режим, каза Сандов.

Остават София, Пловдив, Монтана,  Горна Оряховица, Смолян, Хасково,  Пазарджик, Кърджали. Това съобщи във Варна министърът на околната среда и водите Борислав Сандов,той обясни:

Стана ясно, че от оперативна програма „Околна среда” ще бъдат насочени средства към горските стопанства и до 2030-та година трябва да бъдат създадени горски полезащитни пояси със 100 000 дървета ,за да се предоврати опустиняването на Северна Добруджа, което ще повлияе и на Южна Добруджа.   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима задържани в Балчик след гонка с полицията

Снощи около 23:30 часа в град Балчик автопатрул подава сигнал за спиране на лек автомобил "Ауди", като водачът на моторното превозно средство не се подчинява и продължава движението си. След като е последван и застигнат от полицейските екипи, МПС спира и трима мъже го напускат и правят опит да избягат. Същите са установени и задържани от полицейските..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Президентът свиква Консултативния съвет за национална сигурност

Държавният глава Румен Радев свиква в президентската институция заседание на Консултативния съвет за национална сигурност на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях“, съобщиха от администрацията на президента. Заседанието ще..

публикувано на 03.02.25 в 12:20
Министър Красимир Вълчев в Шумен

Образователният министър: МОН няма основание да обявява извънредна грипна ваканция

Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев, цитиран от Радио Шумен. По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което..

публикувано на 03.02.25 в 11:58

Отменят грипната епидемия във Варна, ограниченията отпадат от сряда

Отмяна на грипната епидемия във Варна и областта от 5 януари, сряда. Това решение взеха преди минути членовете на Областната оперативна комисия за ръководство, координация и контрол в борбата с грип и остри респираторни заболявания. Причина за отмяната на мерките е  резкият спад на заболеваемостта - от 266 заболели на 10 хиляди на 194 на 10 хиляди...

публикувано на 03.02.25 в 11:30

2 милиона и 600 хиляди лева се планират от общински имоти в бюджета на Балчик за 2025-а

От управление на имоти общинска собственост са планирани 1 420 000 лева, от които 1 млн.лв. от наем на земеделска земя, а останалите от отдаване под наем на помещения и терени. От разпореждане с общинска собственост са разчетени 1.210 млн.лв. (продажба на земя, сгради и възмездно право на строеж), или всичко по програмата - 2, 630 млн.лв. - стойност,..

публикувано на 03.02.25 в 11:28

ТАСРУД напомня: Този месец изтича безплатният абонамент на картите за деца от 7 до 14 години

Абонаментът за безплатни карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години изтича през февруари, напомнят от общинското предприятие ТАСРУД. Поради тази причина от там приканват всички родители (настойници или попечители) на деца от тази възрастова категория да посетят пункт за продажба на превозни документи, за да удължат валидността на..

публикувано на 03.02.25 в 10:06

На 7 февруари започва изплащането на пенсиите за месеца

Плащането на пенсиите за месеца чрез пощенските станции започва на 7 февруари и ще продължи до 20, съобщават от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари. Утре ще започне изплащането на обезщетенията за бременност и..

публикувано на 03.02.25 в 10:03