Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Страшимирово

| обновено на 22.04.22 в 16:15
19
Деспа Димитрова с правнучето си и снаха си Анастасия от Украйна, която от 3 г. живее в Страшимирово

В предаването НА СЕЛО в навевечерието на Възкресение Христово ще отидем до Страшимирово – кръстено, на писателя и политик Антон Страшимиров, който според преданията е посетил селото в самия край на 19-ти век.

Днес това е село, привлекателно за живеене, на 20 мин. път с кола от Варна и морето, но тишината, спокойствието и простора на собствения двор стават все по-високо оценени. Започваме с една история от първо лице на г-жа Надка Вликова. Тя е пенсионер с постоянно жителство във Варна, но живее в Страшимирово и идва в големия град само за посещение при лекар.

След това с 45-годишния Калоян Николов, трети мандат кмет на Страшимирово ще разкажем за колониите на брегова лястовица, които гнездят в характерните пясъчни откоси край Страшимирово и за частта от Побитите камъни, която е само на около километър от него. Малко по-късно той ще ни даде информация за подготовката за посрещане на най-големия празник за православните християни – Възкресение Христово в Страшимирово и за съграждането на местната църква Св.Николай Мирликлийски.

След това чуйте и две местни жени от едно семейство – едната варненка, преселила се в Страшимирово преди 30 г. по волята на мъжа си, а другата дошла в Страшимирово от Украйна преди 3 г., след като се омъжила за местно момче, с когото се запознали на яхта за круизи.

Слушайте предването НА СЕЛО в ефира на Радио Варна тази събота, 23 април от 9 до 10 часа и в звуковия файл по-долу.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НА СВЕТЛО на 11 август с Валерия Василева

Даниела Иванова за августовското безвремие и още един чудесен летен понеделник, отреден за ваканция и радост край морето. Днес добрите новини ни отведоха в АГ болница – Варна, репортаж за сложна медицинска ситуация с щастлив край. Община Варна за възстановяването на разрушените плочи с имената на антифашистите от алеята-мемориал под ДКС в..

публикувано на 11.08.25 в 14:31

На 11 август в "От другата страна" по Радио Варна

На 11 август в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Zak Tell (CLAWFINGER). Стойчо Димитров (HMC Metal Force) за осмия „Running Free Festival“ (29-30 август, къмпинг "Стринава", Дряново). Разговор с Александър Бояджиев за живота като тур мениджър, LAST HOPE и концерта на TERROR (29 ноември, София). Комиксът на Стефан..

публикувано на 11.08.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 10 август

В „Алея Култура“ на 10 август с Мартин Николов -   „Храбрият млад мъж на летящия трапец и други разкази“ от Уилям Сароян – разговор с Ана Лазарова от издателстов „Colibri“; -   „Присъствие“ - новата книга на ужасите на Илия Кадинов; -   Атанас Пенев за съвместното турне на Б.Т.Р. и АХАТ – концертът във Варна е на 11..

публикувано на 10.08.25 в 10:52

На 4 август в "От другата страна" по Радио Варна

На 4 август в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Thomas Vikström (THERION, BRAZEN ABBOT, екс-CANDLEMASS). MEI и сингълът "No Remorse". Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Нивелина Няголова от "Brothers In The Wind"MCC за "Varna Rock Adventure 2025" (Варна, 7 – 10 август). Разговор с Бойко Гюров (" BGTSC") за концерта на..

публикувано на 04.08.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 3 август

В „Алея Култура“ на 3 август с Мартин Николов -   „Радар“ – фестивал отвъд музиката – поредното издание представят – Светлозара Христова, изпълнителен директор и Димитър Бодуров, артистичен директор; -   Георги Кръстев и Дарин Сотиров от школа „Дедал“ за XI филмов фестивал „Карантината“; -   Комиксът на Стефан Стефанов..

публикувано на 03.08.25 в 11:25

На 28 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 28 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Charlie Benante (ANTHRAX, PANTERA, THE VIOLENT HOUR) и Carla Harvey (THE VIOLENT HOUR, екс-BUTCHER BABIES). Николо Коцев (КИКИМОРА) за концерта на BRAZEN ABBOT със симфоничен оркестър на фестивала "Varna Rock Adventure" (Варна, 7 – 10 август). Георги Георгиев за новия сингъл на..

публикувано на 28.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 27 юли

В „Алея Култура“ на 27 юли с Мартин Николов -   Защо тази година няма да има „Алея на книгата“? – говорят председателят на УС на Асоциация „Българска книга“ Петя Господинова – Йончева и директорът на Дирекция „Култура и духовно развитие“ в община Варна Светослава Георгиева; -   Международен музикален фестивал „Варненско лято“ –..

публикувано на 27.07.25 в 11:25