Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиери от Балчик са недоволни от изплатените им суми

Снимка: Албена Иванова

Хотелите по Черноморието, настанили в базите си украински бежанци, масово не са получили очакваните суми от държавата. Според заявките трябваше да им се изплатят по 40 лв. за всеки настанен украински гражданин в периода от 24 февруари до края на месец март. Заради забавянето в регистрацията за временна закрила правителството удължи срока до средата на април, като едва след тази дата помощта от 40 лв. да се изплаща само срещу получен статут за временна закрила в България. Още преди да получат първите си пари хотелиери алармираха, че финансовите им ресурси са изчерпани, сметките за ток чакат да бъдат покрити, а междувременно грижите за украинските граждани и тяхното изхранване не могат да спрат.

Хотели в Балчик бяха сред първите, които отвориха макар и без никаква предварителна подготовка своите бази само няколко дни след започването на военните действия в Украйна, за да започнат да приютяват и първите украински граждани, избягали в нашата страна. 

Независимо от всички трудности, с които те се срещнаха, не допуснаха нито една майка и нейните деца да останат без топъл подслон и храна, без да получат човешко отношение и подкрепа. Срещу това те очакваха и коректно отношение от страна на държавата в лицето на Министерството на туризма и изплащане на обещаните суми пари. Реалността обаче показва, че в Белия град платеното не надвишава малко повече от 50%, като в някои от хотелите е дори много по-ниско.

Ситуацията е доста тревожна, споделя управителят на хотел Христо Желев.

Друг управител на хотел в Балчик Пламен Козарев е получил около 30% от очакваната сума.

Хотелиерите са задали своите въпроси към ангажираните институции и настояват за отговор защо сумите са толкова ниски и къде е грешката – в начина на подаване на регистрациите, в броенето на гостите или просто в нежеланието едно обещание да бъде спазено.

Допълнително недоумение в създалата се ситуация се натрупва и от факта, че срещу всеки настанен украински гражданин хотелиерите ще трябва да платят туристическа такса. Излиза така, че за туристическата такса туристи има, но за помощта от 40 лв. няма.

Тревожна е и тенденцията на все повече отказващи се хотелиери да настаняват украински граждани, веднъж защото летният туристически сезон чука на вратата и втори път, защото вече се убедиха, че няма да получат сумите, които са очаквали и които могат да покрият разходите им. Междувременно пък министърът на туризма Христо Проданов публично заяви, че след 31 май България гостоприемно очаква украинските граждани вече да работят и да са финансово независими.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Щърбанова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
80-ото издание на Галата - Варна е през август.

Над 230 участници записани до днес за маратона "Галата - Варна"

Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

Глобата за пътници без билет да бъде увеличена от 30 на 40 лева

Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

По ваш сигнал: Районът между улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд" е опасен

Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..

публикувано на 24.07.25 в 13:10

Графити артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара

Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода.  За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..

публикувано на 24.07.25 в 12:18
Румен Радев

Румен Радев връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...

публикувано на 24.07.25 в 12:00
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19

КС не успя да отмени "домовата книга" за служебните премиери

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС.  Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..

публикувано на 24.07.25 в 11:17