Влязохме в напълно обновената над 150-годишна църква „Свети Свети Константин и Елена”. Зографисана от сръчните ръце на румънския художник Доринел Коман, църквата се намира в един двор с килийното училище и килимарска работилница. Те са местната гордост, която се пази и обновява. Строени са в далечната 1864 година. Другата гордост на местните жители са писмените доказателства, че селото им е било посетено от Христо Ботев, през Царевци е минавал и Васил Левски. Заговарям първо жените от фолклорната група, които ме посрещнаха.
Село Царевци е сменяло името си няколко пъти през годините. Легендата за неговото име разказа учителката по български език и литература Румяна Добрева:
„Легендата разказва, че в селото имало бей и около мястото, където той живеел била турската махала. Там са живеели мюсюлманите, а малко по-далече са живеели българите. Когато татарите ги нападнали, беят събрал всички заедно, за да може да ги защити. Татарите не успели да направят нищо лошо на българското население, и след това в резултат на действията на бея, всички се обединили и в негова чест нарекли селото Султанлар. По-късно името е променено на Султанци, а в наши дни се казва Царевци най-вероятно на името на жп-гарата, която се казва така.”
Ценна етнографска сбирка е подредена в стаите на килийното училище в село Царевци - дрехите на местните жители носени преди време, съдовете, които са ползвали – все малки частици от човешкия живот, носещи много спомени и една лека тъга по детството и младините, по онези времена, когато животът е бил по-спокоен, по-честен, по-труден и с повече стойност. Днес много малко хора знаят какво е да направиш сам храната си - от семенцето в пръстта до зеленчука на масата. Преди години не е имало срамна работа. Дори и хората без образование са били уважавани и почитани, заради неуморния си труд, спомня си Иванка Добрева, която е майсторка тъкачка и от нейните ръце са изтъкани на стан много килими, платна, чаршафи и постелки. Затова и в етнографската сбирка има специална стая, в която е запазен един стан, на който са тъкали жените в миналото.
Запазено и с активна дейност е читалището в село Царевци. Строено е през 1919 година и носи името на Христо Смирненски. Читалището е било пред разпадане, но преди около десетина години се извършва основен ремонт на цялата сграда. Днес сградата е слънчева и приветлива, с обновен салон, в който гостуват едни от най-известните и обичани български актьори – Искра Радева, Георги Мамалев, Тончо Токмакчиев и др. Представят се спектакли, изнасят се концерти и хората се събират. Към читалището има певческа група, танцов състав, клубове, детски работилници. Празнуват се всички празници, творят се украси, четат се книги. Местните жители най-много обичали да четат любовни романи, разказа секретарят на читалището Красимира Тодорова.
Кмет на село Царевци пети мандат е Младен Манолов. Той е родом от селото. Последното преброяване показва, че в момента в селото живеят 585 жители, от тях 85 с настоящ адрес. Разказа, че в момента училището се нуждае от ремонт. Децата в него са 38 и най-големите опасения са да не закрият училището. В детската градина има 13 деца. Иначе в селото работа се намира само в кооперацията, където работят към 45 души. Друга част от местните хора работят в заводите в Девня, на пристанище Варна-Запад, но повечето предимно млади хора търсят препитание в чужбина. Работят в Италия, Германия, Испания, Холандия и Англия. Пандемията променя рязко имотния пазар в селото и през последните две години започва интензивно купуване на къщи, разказа още кметът. 16 къщи са продадени за две години и най-хубавото е, че са ги купили млади варненски семейства.
Сега търсенето на имоти продължава, но цените вече сериозно са се вдигнали. Руски и български семейства минават на огледи, но вече са останали по-занемарени имоти, разказа още Манолов. От 10 000 и 15 000 лева, цената на къща вече е скочила на 45 000 – 60 000 лева, което е много за един селски имот при нас, коментира кметът. За изминалите 30 години от началото на демокрацията до сега са имали само един продаден празен парцел за 2000 лева, а в момента декара се продава за 10 000 – 12 000 лева, което също е много висока цена за парцел в селото.
Кооперацията в селото е в голяма помощ за неговото развитие. Председател е Кирчо Шарков. Занимава се с растениевъдство и животновъдство. Обработва 12 500 декара земя – основни култури пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед. Отглеждат около 400 глави българско черношарено говедо. Много сериозни и важни неща за развитието и трудностите пред които е изправена кооперацията разказа Кирчо Шарков. Затова разговорът с него очаквайте в едно от следващите предавания „На село”, което ще бъде специално посветено на земеделските производители и животновъди.
В село Царевци има лековит минерален извор. Балнеологичната оценка на здравното министерство от миналата година показва, че при използване за питейни нужди водата оказва благопирятно въздайствие при следните заболявания: стомашно –чревни, жлъчно – чернодробни, бъбречно-урологични и метаболитни. При използване за външно балнеолечение и балнеопрофилактика оказва благоприятно въздействие при артрозоартрити, коксартрози, ревматоиден артрит, дископатии, радикулити, плексити и други заболявания. Но само и единствено след лекарско предписание.
Сондажът е създаден през 80-те години на миналия век, разказа кметът на Аврен Емануил Манолов. Малко след това се обмисля около него да се направи обществена баня, защото в част от къщите не е имало течаща вода, но след като този проблем е решен, отпада и идеята за баня в селото. Днес общината е стопанин на лековитата вода, след като държавата даде възможност на общините да стопанисват минералните извори. Затова от общината обмислят да облагородят района, да направят чешма, за ползване от хората, а след това да търсят инвеститор, който да изгради комплекс за отдих.
В Царевци животът е по-спокоен и уреден, заради усилието както на местните жители, така и на общинската управа. Ако не сте ходили към Авренския край – не отлагайте за друг път.
На 25 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Björn Johansson (ARCTIS). Представяне на дебюта на ПАРАДОКС "Краят" – разговор с Преслав Кателиев, Камен Дочев, Иван Иванов и Светослав Димитров. Gigashadow за дебюта на GIGASHADOW "Gigashadow". В предаването ще звучи музика на: МРАКОБЕС, TERRAVORE, BODY COUNT,..
Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което се провежда днес и утре на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа; 40 години откакто „ДКЦ 5 – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД изпълнява дейността си в настоящата сграда и освещаване на..
Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града, след като Община Добрич публикува на страницата си в интернет проекта. Беше внесена и първата подписка срещу него от живеещите по ул. „Дунав“. Срещу какво недоволстват добричлии и каква ще бъде реакцията на общинската администрация, която..
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..