Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са доброволците в кампанията "Аз вярвам и помагам"?

Това са онези усмихнати хора, които още с пристигането на поредния доставен чувал или кашон с капачки, ги поемат и ти благодарят. Благодарят от сърце за частицата добрина, която прави чудеса. От началото на кампанията до днес са събрани над 176 тона капачки и са дарени 22 медицински апаратури в помощ на хиляди деца. Тази събота, от 09:00ч до 15:00ч., отново се очакват хиляди хора да донесат своите капачки и много от тях да се включат като доброволци. Мисията тази година е закупуването на детска линейка за Варна и цяла Североизточна България. 


Това е следващата мащабна благотворителна цел, която са си поставили от сдружение "Аз вярвам и помагам". Освен традиционните капачки, в предстоящата инициатива ще бъдат събирани и стотинки. Освен това, хората ще могат да даряват средства и по банков път. Желаещите да се включат в кампанията да следят новините на фейсбук страницата Аз вярвам и помагам, призовават от сдружението.


Мястото на доброволците в събирането на капачки за благородната инициатива на сдружение "Аз вярвам и помагам" е огромно. Ако не е доброволният труд на онези, отделили част от ценното за всички ни време, няма да я има "желязната" организация, няма да го има празникът, няма да я има добре свършената работа. Това е само видимата част от доброволческия труд, но остават много скрити детайли зад всичко това - дългите часове, преразпределението на капачките за рециклиране след приключване на кампанията. Както се казва "мръсната" работа остава извън полезрението на останалите хора. Това сподели ден преди поредната мащабна кампания един от дългогодишните доброволци в нея Александър Недев.


За коя година се включвате в кампанията на сдружение "Аз вярвам и помагам"?

- За седма година ще съм част от магията на тази кампания. Все повече хора помагат, събират капачки и ги даряват. Хората помагат на хората, което е най-силното в този акт на благотворителност. Това е сила, която те окрилява, дава ти надежда.

С какви чувства приключвате поредната кампания като доброволец?

- Чувството е неописуемо. Всеки един от нас е толкова уморен след целия ден, но щастливо уморен, ако има такова описание на емоциите, които са в нас. В ден като този, който предстои всички сме максимално мобилизирани, за да се случат бързо и точно действията по предаването на капчките. Но наистина, когато всичко приключи я има онази особена тръпка - уморен си, но си безкрайно щастлив от свършената работа. Направил си едно голямо добро, което спасява детски животи. Виждаш го с очите си и това те прави по-жив. 

Къде и кога е най-тежката работа за доброволците?

- Когато всичко свърши за обявените часове започва същинската работа на доброволците, които трябва да преразпределят всички капакчи в огромни контейнери. Проверяваме да няма метални частици, друг вид пластмаса, която не е за рециклиране. Попадали сме на какви ли не неща - от стари мобилни телефони до пластмасови кукли и др. 


Още за доброволчеството от първа ръка може да чуете в интервюто на Нина Милошевич с Александър Недев в прикачения по-горе звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00