Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВСУ „Черноризец Храбър“ е домакин на конференция по проблемите на кръговата икономика

Снимка: Сияна Спиридонова

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ днес е домакин на конференция по проблемите на кръговата икономика. Конференцията се провежда в рамките на проект „Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн BSB-CIRCLECON - BSB 1021“ по съвместна оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014-2020“.

Още за срещата, чуйте от репортажа в прикачения звуков файл:

По време на конференцията бяха представени резултати от проведени регионални проучвания за управление на отпадъците и потенциала за развитие на кръговата икономика в България, Гърция, Украйна, Грузия и Турция. Проучванията са изготвени от партньорите в проекта от петте държави. Те представляват регионални оценки и изследвания, съсредоточени върху текущото състояние на управлението на отпадъците и кръговата икономика, както и върху тяхното управление на местно, регионално и национално ниво.

"В различните държави ние видяхме и различни картини на ситуацията, както по отношение на отпадъците, което е един от показателите, по които се следи степента на съответствие със заложените индикатори, така и по отношение на рециклирането, и на други предизвикателства. Това, което България генерира като битови отпадъци на глава от населението намалява в последните години, което е една позитивна тенденция, въпреки че ние имаме една от най-високите стойности на глава от населението в Европейския съюз.", обобщи в интервю за Радио Варна доц. д-р Ралица Жекова - преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" и ръководител на Регионалната агенция за предприемачество и иновации.

По индикатора вторични суровини и тяхното рециклиране България е сред държавите с най-ниски стойности, поясни още доц. Жекова.

Обръщение към участниците в срещата днес направи и Джордж Кремлис, почетен директор на ГД „Околна среда” на Европейската комисия.

Проектът „Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн" е интересен с това, че държавите, които участват в него - България, Гърция, Украйна, Грузия и Турция, от една страна са с различни проблеми, с различни приоритети в развитието, но всички те осъзнават важността и необходимостта от запазването на Черноморския регион с цялото му биоразнообразие и чистота на водата. Това каза за Радио Варна деканът на факултет "Международна икономика и администрация" доц. д-р Елеонора Танкова, която е и водещ на конференцията днес.

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" е създател на първата в България интердисциплинарна магистърска програма „Кръгова икономика“, подкрепена от Генерална дирекция "Околна среда“ на Европейската комисия. Обучението цели повишаване на административния капацитет в прехода от линейна към кръгова икономика. Магистърската програмата е предназначена за подготовка и обучение на студенти, ръководители и експерти с професионални интереси и отговорности в областта на екологията, ефективното използване на ресурсите и устойчивото развитие на регионите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Mental - варненските музиканти, според които да си щастлив значи да си свободен

Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко".  Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16