Радио Варна гостува на малката и китна черноморска община Бяла, която от 1984 година е със статут на град. Бяла се намира на границата между Варненска и Бургаска област, почти на равно разстояние от областните градове. Бреговата ивица на общината се характеризира със съчетание от скалист бряг, малки заливи, плажни ивици с пясъчни дюни. Общата дължина на морския бряг е 14,3 км или около 3 % от цялата дължина на българския черноморски бряг, а дължината на плажните ивици е над 6 200 м, около 16 % от общата дължина на плажните ивици, намиращи се на територията на област Варна. Основният поминък в морската община са туризмът, рибарството и земеделието. През летния сезон курортът е притегателен предимно за семейства с деца. В последните години се забелязва удължаване на туристическия сезон, който започва в началото на месец май и продължава до септември.
По официални данни населението на община Бяла е около 3 200 души, съобщи в интервю за Радио Варна инж. Пеньо Ненов - кмет на Бяла от ноември 2019 година. Младият градоначалник е родом от Бяла, израснал е в семейство на учители. Живял е над 15 години във Варна, където завършва средното и висшето си образование, но се връща в родната Бяла, където създава семейство и гради кариера.
Амбициозна програма от инфраструктурни и социални проекти е начертала морската община, по които работи усилено, разказа Десислава Златева – директор на дирекция „Инвестиционна политика, туризъм, култура, младежки дейност и спорт” към Община Бяла. Десислава е родом от Търговище, но е снаха в Бяла и с радост сподели, че животът в морската община е прекрасен за отглеждане на деца. Чуйте повече от самата нея в прикачения звуков файл:
Днес, навръх празника на Светите равноапостоли Константин и Елена - 21 май, се провежда традиционният събор на град Бяла. Подобно на други събития, съборът бе отменян през последните две години заради пандемията от Ковид-19, но тази година празник ще има. Ще бъде раздаден и курбан за здраве - традиция с повече от 10 годишна история, разказа за Радио Варна Христина Келисакиева – PR на Община Бяла. Дейната млада дама ни издаде и акценти от предстоящата културна и спортна програма в морския град през предстоящия летен сезон.
Библиотекарите са душата на едно от важните огнища на просветата и културата, на знанието, въображението и идеите. Димитричка Баналиева е човекът, който се грижи за книгите в Бяла и въвежда с любов в света на четенето малки и големи. Тя е дългогодишен библиотекар в Народно читалище „Пробуда“ - Бяла и знае най-добре кой какво обича да чете. Ще изяде ли мишката книжката, чуйте от нея:
Слънчеви, усмихнати и много дейни са дамите от пенсионерския клуб на Бяла, които се събират всеки ден на раздумка и планирайки участията си дейно в социалния и културния живот на Бяла. Ето какво споделиха пред микрофона на Радио Варна Катя Попова, Вярка Стоянова и Лилия Драгнева.
Всички сме на тема „политика“, а в Радио Варна предстои открита на среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов – темата е „Моралът в политиката“. Започва благотворителна кампания за събиране на средства за закупуване на специализирана медицинска апаратура за родилно отделение и неонатология на МБАЛ ”Света Анна" – Варна. В Деня на..
На 13 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olli-Pekka Laine (AMORPHIS, OCTOPLOID, екс-BARREN EARTH). Представяне на новия албум на BENDIDA "Elysian Fields" – разговор с Вини Атанасов. Радина Найденова ("Wretched Feasts") за концерта на BAEST (17 октомври, София). В предаването ще звучи музика на: DAY 40,..
В „Алея Култура“ на 12 октомври с Мартин Николов - „Време разделно“ – премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна; - „Електронен алманах на българските илюстратори“ – Милена Радева, председател на Съюза на българските илюстратори; - XIII Европейски фестивал за детска песен „Златни искри” – разговор с Доно..
Репортерска проверка за състоянието на варненските улици в дъжда - има ли "капани" за автомобили, градски транспорт и пешеходци? Интервю с инж. Магдалина Вълкова - технически директор на „Напоителни системи" ЕАД, за състояието на язовирите в Черноморския район. Провадия е град преживял не едно или две наводнения от река Провадийска,..
На 6 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Matt Barlow (ASHES OF ARES, екс-ICED EARTH). Денчо Димитров и Николай Атанасов за мини турнето на DAY 40 в България. Разговор с Константин Милев и Иван Козарев за новия сингъл на CARCEROUS "Fear Of The Night". Явор Цанев ("Gaiana Book & Art Studio") за новия брой на..
В „Алея Култура“ на 5 октомври с Мартин Николов - XIX Международен куклен фестивал „Златният делфин“ – разговор с председателя на журито проф. Васил Рокоманов; - XXI Европейски музикален фестивал във Варна започва с концерт на клавирното дуо Аглика Генова - Любен Димитров; - 20 години от смъртта на журналистката..