От 80, настанените украински бежанци в хотел „Невен“, който е част от базите за ученически отдих на просветното министерство, останаха 52-ма. Местят се в други хотели – като хотел „Добруджа“ в Кранево или в почивната база в Балчик, която остава основно за бежанци, заедно с тази в Св.св. Константин и Елена. Всеки ден си тръгват, с посредничеството на доброволческите групи, по трима – четирима. Вчера 13 отпътуваха към дома, единични са тези, които заминават към трети страни – обясни управителят Мариана Костадинова.
Украинците, които тръгват, казват, че въпреки войната искат у дома, споделя още управителят на базите на ученически отдих в района на община Балчик: „Много малък процент искат в други страни – една жена отива в Полша при дъщеря си, друга – в Германия. Казват, че са привикнали с войната, макар че как можеш да привикнеш с това. Много им е мъчно. Искат да са близо до близките си“.
Новите помещения в базата в Балчик са подготвени да поемат жените и децата, които няма къде да се върнат в Украйна. Част от тях са от краневската база, други ще дойдат от хотели в Балчик. Ще се предлага само нощувка, но е осигурено всичко нужно за приготвянето на „домашна храна“. По думите на Костадинова няма наплив от новопристигащи, последните са дошли на 15 май.
Нейното мнение е, че оставащите искат да работят, децата им да постъпят в детска градина или училище. „Почнаха да учат български, децата са най-любознателни, лесно ще се интегрират. Мъчно ми е за всеки един от тях“, откровена е Костадинова, виждайки уплахата, която отново се завръща при настанените. "Аз ги успокоявам, че ще правим каквото е необходимо. Има жени, които няма къде да се върнат“ - допълва тя.
Украинците са все още несигурни в решенията си какво ще се случи с тях в близките дни.
Татяна е от Запорожие, мъжът и е там, а тя, с двете и деца на 3 и 10 години, от 14 април е в хотел „Невен“ в Кранево. Да работи по професията си – икономист, по-скоро не, смята да се върне в Украйна въпреки бомбардировките. „Искаме вкъщи. Мисля дали да се местя, вчера са ни бомбардирали, мъжът чака там. Стоим и чакаме. Тук е добре, но вкъщи е по-хубаво“ – казва тя. Чрез групите за доброволци организират пътуването с автобуси.
Анна е тук с по-малката си дъщеря, голямата оставила в Одеса. Тя е от тези, които се местят в Балчик. До седмица – две ще е решила дали да търси работа, или да се върне у дома, където препитанието и е под въпрос. Била е медицински регистратор в институт, но сега пациенти няма, респективно и заплатите вървят надолу за разлика от цените.
„Оставаме, при нас не е спокойно, боим се" - описва невеселата картина Анна.
Други успяват да са на безопасно място в България, но и да работят в Украйна, като учителката Мария, която в преди обеда на 26 май онлайн преподаваше на учениците си.
От идния месец в Кранево започва ученическото настаняване, обясни управителят Мариана Костадинова, както и по Южното Черноморие. Само за бежанци остават базите в Св.св. Константин и Елена и в Балчик.
Днес представители на Бюро по труда проучваха нагласите за работа сред украинците и отговаряха на въпроси какви са възможностите и наличните работни места. Анкетата е на четири езика – български, английски, украински и руски. Стана ясно, че се търсят работници за хотел в Кранево, за завода за захарни изделия в Балчик, както и големи търговски вериги. Хората с регулирани професии – като лекари, адвокати, учители, трудно могат да се реализират заради езиковата бариера, обясниха от трудовата борса.
Подробностите чуйте в репортажа на Албена Иванова:Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем, както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъдено един от опасните участъци в града. Кръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..
Предстои преброяване на бездомните кучета в община Балчик. Определените лица, които ще го извършат и трябва да бъдат обявени според разпоредбите, са Мариян Цветков, Дамянка Желязкова, Тюнчер Амедов, Георги Георгиев. Управителят на общинско предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ инж. Павел Павлов поясни, че преброяване се прави на всеки..
Трима души получиха шанс за втори живот, след като близките на 44-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ във Варна, с кординатор д-р Валентин Маринчев, съобщиха от Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Екипаж от..
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложи неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област Бургас, е в..