В село Здравец, община Аврен, сме ходили неколкократно.
Причината разнообразната фолклорна дейност, която развиват местните хора...и не само.
Заселено през далечната 1760 година, селото е натрупало богата годишна история.
Първите му заселници били турци, които са се занимавали с грабежи и разбойничества. Те са ограбвали керваните по пътя Варна-Бургас в местността Паша дере. Неслучайно старото име на селото е Акънджий. Турски думата "акънджъ", означава нападател, плячкосник, а думата "акън" означава нападение. Освен това селото е разположено на високо и е допустимо да е наречено така, понеже думата "акънтия" от турски език означава високо място.
През 1775 г. са дошли и първите 5-6 семейства, но за съжаление са се изселили принудително, заради турските набези.
Заселили са се в околните села Аврен, Гебедже и Калиманци.
След Освобождението, през 1878 г. потомци на същите семейства са се завърнали.
След 4-5 години турците се изселили и Здравец станало чисто българско село, каквото е и сега.
Не случайно селцето се казва така...
През далечната 1893 г. с височайш указ селото се преименува от Аканджий на Здравец заради здравия климат, на които се намира мястото, опасано от борови гори.
Едно от петте в страната с това име.
Красивата природа, чистият въздух и мекият климат носят популярността на селото като място с добри възможности за целогодишно живеене, изграждане на ваканционни селища и развитие на екологичен туризъм.
Заобиколено от живописна природа, разположено е в близост до гора и езеро.
В сезона на пролетта и месец май Здравец е в разцвета си...
Встрани от новия асфалтов път към селото нежен танц от вятъра изпълняват цъфналите макове.
Алени като носиите, които още пазят и обличат местните жители.
Хора, които сплотяват чрез българщината българи от различни места по света.
На поредната среща присъстват бесарабски българи от Украйна, украинци от Одеса, жени от селото и официални гости.
Защото спазването на традициите продължава във времето, въпреки политическата обстановка и конфликта в Украйна.
На място бе и репортерът ни Ваня Славова.
Цялото предаване може да чуете в прикачения звуков файл:
На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS). Разговор с Георги Хранов за новите проекти на MUDDY. Б.Т.Р. и АХАТ със съвместно турне – говори Атанас Пенев (Наско от Б.Т.Р.). Концертът и изложбата "Джулай се завръща у дома" (30 юни – 1 юли, Варна) – разговори с Светослава..
В „Алея Култура“ на 29 юни с Мартин Николов - „Джулай се завръща у дома“ – концерт и изложба за посрещането на Джулай Морнинг – говорят Светослава Георгиева, директор на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна и Борис Касиков, главен експерт в дирекцията; - „Анивенчър Комик Кон“ – разговор с Ани Иванова; -..
48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" на Пристанище Варна, при който хората и градът са били застрашени, бяха отбелязани с възпоменателна церемония. Тя се проведе на паметната плоча на името на генерал-лейтенант Илия Дончев, в градинката до жп гарата във Варна (на снимката - част от ветераните пожарникари, водолази, военни..
Чудесен празник навръх Еньовден се състоя в училището във Вълчи дол. Училище с богата традиция, с добър опит, с отлични преподаватели и с много кадри, цели 42-ма педагози, трима медиатори, прекрасен библиотекар, екип за деца със специални образователни потребности. Според директора на училището Марияна Митева в училищния колектив няма случаен човек,..
На 23юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с James LaBrie (DREAM THEATER). Представяне на пълнометражния дебют на ANONYME "Into The Vortex" – разговор с Андрей Чолаков. Нощният експерт по екстремен метъл Албена Цолова – Бета за концерта на PRIMORDIAL (28 юни, София). Разговор с Христо Пенев (FUTURE WAS PERFECT,..