Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бил Гейтс очаква нови пандемии идните 20 години

Автор:
Бил Гейтс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основателят на Microsoft Бил Гейтс вярва, че човечеството може да очаква с 50 процента вероятност нова пандемия през следващите 20 години. Той изрази това мнение в интервю, публикувано в неделя за испанския вестник El Diario, цитирано в международните медии.

"Може да дойде от вирус, който вече знаем. Може да е вид грип, различен тип коронавирус", каза той. "И това поне ще ни позволи да имаме известни познания как да се лекуваме много бързо и ваксина."

„Но може да е нещо друго", добави американският предприемач. "Това може да е създаден от човека вирус, биотерорист, който го е разработил и умишлено го е разпространил. Това е много страшен сценарий, защото биха могли да се опитат да го разпространят на различни места в същото време. Или може да е нещо, което идва от естествения свят. Човешката популация нараства и ние нахлуваме в нови екосистеми. Ето защо изчислих, че има 50% шанс през следващите 20 години да имаме естествено възникваща пандемия като последица от изменението на климата“, поясни Гейтс.

Предприемачът предлага създаването на „екип за глобален епидемичен отговор и мобилизация“, който той сравнява с пожарникарите. „Това, което предлагам, ще изисква 25% увеличение на бюджета на Световната здравна организация и с това ще имаме екип от около 3000 души с различни профили“, добави Гейтс. Той не вярва, че епидемията от маймунска шарка ще се превърне в голяма нова пандемия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар е възникнал край АМ "Хемус" в района на община Аксаково

От Областната дирекция на полицията във Варна съобщиха, че е възникнал пожар край град Аксаково , близо до магистралата. Горят сухи треви на голяма площ. Засегнати са и няколко селскостопански постройки. На място са седем екипа на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на  населението". Междувременно няколко постройки..

публикувано на 16.08.25 в 17:08

Известни са носителите на званието "Почетен гражданин на Варна"

Четирима души получиха званието „Почетен гражданин на Варна" тази вечер на официална церемония в Летния театър в крайморския град.  Почетен гражданин на Варна стана ректорът на Икономическия..

публикувано на 16.08.25 в 11:29

За 60 дни през лятото в област Добрич са заловени над 70 водачи без книжка

За последните два месеца на територията на област Добрич служителите на „Пътна полиция“ са установили 11 500 нарушения на скоростните режими.  Съставени са 8300 електронни фиша и 1400 актове за административни нарушения, като са наложени и 7100 глоби. При проверките са засечени 73 неправоспособни водачи, 60 шофьори, седнали зад волана след..

публикувано на 16.08.25 в 11:20

Несебърският съд ще се произнесе по мярката на младежа, предизвикал катастрофата с АТВ в Слънчев бряг

Съдът в Несебър решава дали да остави в ареста 18-годишното момче, което се вряза с атракционно АТВ в пешеходци на тротоар в Слънчев бряг в четвъртък. Районната прокуратура повдигна обвинение на младежа за нанасяне на средна телесна повреда. Сред пострадалите са три деца. 4-годишно..

публикувано на 16.08.25 в 08:58

Срещата Тръмп- Путин не роди примирие на фронта в Украйна

Без споразумение за мир в Украйна приключи първият етап от разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Американският президент прие руския си колега във военната база „Елмендорф–Ричардсън” в Анкъридж, Аляска. Държавните глави на САЩ и Русия проведоха разговор, продължил малко над три часа. Целта на срещата беше да се договори евентуален..

публикувано на 16.08.25 в 08:22

Десетки се събраха на протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев пред ресторант на Пламенка Димитрова във Варна

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:35

Тридневна програма за Деня на Варна

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..

публикувано на 15.08.25 в 17:53