Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Сенокос

В предаването „На село“ тази седмица се отправяме към Сенокос. Поводът – след две години на ковид ограничения, селото отбеляза своя празник на 2 юни, започнал още предната вечер с тържествена заря, изпъстрен с изпълненията на деца, самодейци от местното и гостуващи читалища от община Балчик, професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа“.

В Деня на Бо­тев ученици и учители от ОУ „Георги Сава Раковски“ отдадоха почит към за­ги­на­ли­те за сво­бо­да­та на Бъл­га­рия.

Сенокос се намира точно по средата между Балчик и Добрич. Основано е по турско време, през 1573 г. Първите заселници са били турски занаятчии, които са изградили чифлик, в който са работили основно български мъже и жени. Старото име на селото е било Черли Гьол. Нарекли са го така, защото цялата местност е била блатиста, затова основният поминък на населението тогава е грънчарството. С течение на времето чифликът се е разраснал и превърнал в едно средно голямо село.


Живка Канева, която е родена и живее в селото си, бивш читалищен секретар, пазител на традициите, ни споделя, че животът и винаги е бил свързан със Сенокос. 

„Откакто се помня 2 юни винаги е бил празникът на селото, свързан с Деня на Ботев и признателността към загиналите за свободата на България. След две години възстановихме традицията. От името на кмета, настоятелството, благодарим на колегите от читалищата, които участваха в програмата. Благодарим на децата на Балчик. Нека да са здрави и да няма пандемии“ – пожела тя.

Читалище „Христо Смирненски“ е създадено 1941 година и е с много богато наследство. Както навсякъде, и тук демографският срив е дал своето отражение. „Започнах през 2008 година като читалищен секретар. Групата ни за народни песни „Сенокоски славеи“ беше от 20 човека, а групата за стари градски песни – от 9 души, но сега са съвсем намалели“ – разказа Канева, че трудно се възстановяват нещата след пандемията. Новопостъпилите млади са само четирима, а много от възрастните са се отказали.


Едно село е живо, когато в него има деца и учебни заведения. В селото, което се намира точно по средата между Добрич и Балчик, функционират Основно училище „Георги Стойков Раковски“, което събира децата от 7 селища – общо 85, и  детска градина „Мир“, където се възпитават 25 от най-малките жители на четири населени места. Защо трябва да ги има учебните заведения на село – предимства и предизвикателства, коментира Марина Вълчева – директорът на основното училище, а картината допълва Марияна Караиванова – ръководител на детската градина.

„Тук разстоянията са до 20 километра, успяваме да обхванем нашите ученици. Ако разстоянията са по-големи, децата ще останат без образование“ – обяснява Вълчева защо е нужно селското училище. Предизвикателствата, пред които са изправени – първо, да се справят с родителите, че е важно децата им да посещават редовно училище, да не изпускат материал и да говорят на български. „Мисля, че по младите родители разбират необходимостта от образованието“ – отчита напредък директорът на училището, което работи много добре с детската градина.

Директорите полагат големи усилия за младия живот на село, нужна им е подкрепата на всички – и на институции, на родители, общественост.

„От две години нашата детска градина се посещава от децата на четири села, общо 25. Срещаме трудност с това, че децата пътуват, че трябва да се изпращат и посрещат в автобуса. За да е живо селото, трябва да има училище и детска градина. Няколко села останаха без училища и детски градини, ние трябва да запазим нашите“ – коментира директорът Караиванова – която е от 6 години на поста. Живее в Балчик, но си обича децата и хората в Сенокос. Пожелава си повече раждаемост и по-отговорни родители.

По думите и на двете директорки сегашната мярка за спиране на детските надбавки за една година, ако детето не е редовно в училище, не дава добър резултат. „Как да накарам родителя след това да доведе детето си?! Още по-зле става. Старата мярка, за един месец спиране, беше по-добра“ – смята Вълчева.


Балчишкото Сенокос е едно от селата, където по думите на кмета Красимир Георгиев населението се увеличава – постоянните жители са около 600, но реално в него живеят 800. Казва, че престъпността е сведена до минимум.  В селото има кооперации, консервна фабрика, кланица, кравеферма и др. Най-честите проблеми, за които се подават сигнали до кмета, са инфраструктурата и лятното безводие, посочва Георгиев.

През този период от годината кметството е насочило усилията си в косене и почистване на паркове, алеи, гробищен парк. В очакване са тази година да бъдат изкърпени дупките в селото, според уверенията на общинския кмет Николай Ангелов. Очакват също и средства от Министерство на финансите за  „лунния пейзаж“ по шесткилометровата отсечка Сенокос – Държавна психиатрична болница – Карвуна.


Земята на равна Добруджа е много плодородна. Село Сенокос в община Балчик е част от този край, известен като житницата на България.

Очакваме добра реколта, това коментира след последните дъждове (от около 20 л/кв.м) в землището на село Сенокос, община Балчик, председателят на земеделска кооперация „Вихър“ Илия Илиев. Земеделската структура отглежда пшеница, рапица, фасул, царевица, слънчоглед.

"Дъждът ни зарадва. Доволни сме засега. Пшеницата е подсигурена до жътва, но може да падне още малко. Засега очакваме добра реколта, но докато не я приберем, нищо не можем да гарантираме" - каза Илиев.

Както и в други селища в Североизточна България, по-близо до морето, и тук картината от етноси, националности е пъстра – чужденците са от различни точки на Европа, от Нигерия, Ливан, село Сенокос има и своите украински приятели. Настроенията и исканията на местните са в различни нюанси, но пък всички милеят за селото си по свой начин




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#785 ТОП 20 (22.11-29.11.2024)

публикувано на 22.11.24 в 19:25

"Идентичност" - албумът, който разказва мечти

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..

публикувано на 22.11.24 в 14:00
автор: Десислава Минчева

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 22 ноември със Светлана Вълкова

„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..

публикувано на 22.11.24 в 11:23

НОВИЯТ ДЕН на 22 ноември с Иван Барбов

„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна!

Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..

публикувано на 21.11.24 в 15:45

НА СВЕТЛО

Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет;  Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..

публикувано на 21.11.24 в 13:37

НА СВЕТЛО на 20 ноември с Валерия Василева

В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови  ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..

публикувано на 20.11.24 в 13:50