Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

91-годишната Маргарита Денева с голяма изложба във варненската Градска галерия

Доайенът на на варненската артистична общност, 91-годишната Маргарита Денева, представя живопис, рисунки и карикатури от различни периоди на своето дълголетно творчество. Откриването е на 8 юни от 18:00 часа. Изложбата може да се види до 1 юли 2022 г.

Едно от уважаваните имена на варненската артистична общност през годините - Маргарита Денева, празнува достолепна 91-годишнина с ретроспективна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Експозицията включва селекция от творби, представителни за различните периоди от дългогодишното творчество на художничката.

Родена във Варна на 4 юни 1931 г., Маргарита Денева завършва Девическата гимназия „Петър Берон“, а през 1949 г. е приета в Художествената академия, където преподават легендарните български художници Кирил Цонев, Илия Бешков, скулпторите Марко Марков и Любомир Далчев, изкуствоведът Богомил Райнов. Завършва през 1955 г. в ателието по живопис на академик Илия Петров с „Отличен с похвала“.

Студентските години я срещат с Христо Веков, двамата създават артистично варненско семейство, което през годините ще се разраства с нови поколения, отдадени на изкуството. Техните деца Цветана Векова и Деян Веков са утвърдени художници, внучката Огняна Серафимова е сред най-успешните български сценографи, а Деница Серафимова пребивава в артистичния свят на музиката.

През дългите си творчески години Маргарита Денева създава цяла галерия портрети на изтъкнати общественици и творчески дейци. Дарява 280 на брой от тях на обществени сгради, училища, болници и други. Твори и в областта на фигуралната композиция, пейзажа и натюрморта, а в последните години рисува карикатури.

Посочена е като един от десетте най-значими и известни автори в българската живопис през 60-те години на XX век.

Маргарита Денева е член е на СБХ, а през 1964 г. е избрана за член на Управителния съвет. През 1966 г. е изпратена от творческия съюз на художествена практика в Гърция. След пътуванията си в Алжир, Испания и Индия посвещава изложби, провокирани от екзотичните впечатления от тези страни. Участва в представителни изложби на България в бившия СССР, Чехословакия, Румъния, Мароко, Тунис, Алжир, Нигерия, Мозамбик. Представя изкуството си в колективните изложби на варненската група на СБХ в Русия, Полша, Финландия и Германия през 1987 г. Включва се в международен пленер в Хале – Буна Шкопау – Германия, през 1988 г., след което е част от представителната група на България в експозицията там. Нейни творби са част от колективни изложба на автори от Варна, София и Пловдив през 1993 г. в Чикаго – САЩ.

Произведения на Маргарита Денева притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия – Варна, много общински галерии в страната, както и частни колекционери в България и извън нея.

Във Варненската група на художниците по нейна инициатива през 1994 г. се създава „Фонд за подпомагане на изобразителното изкуство“.

Носител е на ордените „Св. Св. Кирил и Методий“ III степен и II степен и на ордена „1300 години България“. Заедно с още девет изтъкнати дами споделя почетното звание „Достойна варненка“.

Маргарита Денева е носител на първа награда за живопис в Окръжните художествени изложби от 1964, 1965, 1966, 1973, 1975. 3 пъти печели „Награда за добро представяне“ – НХИ 1964, 1969, 1970. Има награда от конкурса „Голо тяло”, София 1975. През 1981 получава награда за живопис от националната изложба „Портрет“ София. Наградена е и на конкурса на морска тематика през 1972 и 1978. Отличена е с Почетна грамота за цялостно творчество от галерия „Графит“ - Варна.

От 1966 до 2015 г. е открила 20 самостоятелни изложби. Участва във всички регионални, окръжни и в редица национални изложби.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Маргарита Денева може да чуете в звуковия файл:

По публикацията работи: Светлана Вълкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03