Село Калоян се намира на 48 километра от Варна, на територията на Община Вълчи дол. То е едно от многото, за жалост, топящи се български села. Цифрите говорят красноречиво за това – докато през 30-те години на миналия век населението е доближавало 1000 души, то сега тук живеят не повече от 200 човека, предимно възрастни. Преобладава българското население. Има и няколко турски семейства.
Още с влизането ни в селото с инж. Румен Радев, направи впечатление колко спретнато и чисто е населеното място. Стигайки до центъра, усетихме онази много приятна миризма на прясно окосена трева, а шумът на косачките ни даде отговор откъде идва тя. Заради хубавото време много от жителите бяха излезли да се поразходят, да си напазарят или да си свършат някоя задача в кметството или пощата. Всъщност двете се намират в една сграда, в която са още читалището и лекарския кабинет. Народното читалище "Христо Ботев" е имало отделна сграда, която обаче е била съборена преди 4 години. Няколко възрастни жени, които срещнах на входа на пощата се оплакаха, че изобщо не е трябвало да се руши читалището.
"Имало някаква пукнатина. Можеше да се оправи с един ремонт", сподели емоционалната баба Каля. Родом е от Бургаско, а в Калоян е дошла през 1967 година, тъй като съпругът й е от тук. Предупреди ме, че каквото мисли винаги си го казва.
"Когато дойдоха машините да го събарят, едвам успяха. Толкова здраво е било построено. Гледай сега какъв генгерлик е там. Има лисици и чакали", каза още баба Каля. Тя, както и още няколко жени, които се присъединиха към нас, се оплакаха от други проблеми в селото. Сред тях са честите смущения на интернета и обхвата на телефоните, както и токовите удари.
"Токовите удари са от години. Ако огледате жиците ще видите как на някои места са оплетени в дърветата. Един ден ходих до Вълчи дол и като се върнах, хладилникът ми беше изгорял, а телевизорът ми пушеше. Ужасно е", оплака се г-жа Атанасова. От енергото не са взели все още мерки за разрешаване на проблема.
"Обръща се внимание на големите градове, но селата са ни забравили", оплака се друга жена, с която разговарях.
"Как да дойдат тук младите хора при това положение? Тук сме повече възрастни хора. Няма работа по селата и това е основна причина младите да бягат в големите градове или в чужбина", каза още тя.
"Сега ми отпуснаха една бройка да назнача човек за работа по поддръжката на селото. Трудно се намират хора", каза кмета.
Николов сподели, че се купуват много имоти в селото, но хората идват предимно през почивните дни или по време на ваканция. Почти всички опити на Николов да оправи смущенията на интернета и обхвата са удряли на камък. Дори от един от мобилните оператори са му предложили той сам да закупи клетка, с която проблема да се разреши. Помислих си, че надали е много приятно да обикаляш на зиг-заг из селото с вдигнат нагоре телефон, търсейки обхват. Ами ако ти се налага спешно да се обадиш, примерно поради здравословен проблем?
Селото често се посещава почти всеки ден от фелдшер, който се грижи за здравето на жителите. Няма аптека и хората са принудени да си купуват лекарства най-често от Вълчи дол, сподели още кметския наместник.
Докато си говорехме с кмета и покрай нас мина г-жа Мария Донева – една от първите учителки в село Калоян. Започнала е да преподава в селото още през 1953 година. Сред местните тя е известна като другарката Донева. Била е класна и на кмета. Жената с радост застана пред микрофона за да сподели своите спомени и да си поговорим за днешната младеж и образование.
"Направиха го много модерен този старчески дом. Вътре е с модерни стаи, но така и не отвори врати. Таксите за престой бяха доста скъпи - някъде около 1200 лева", споделиха местни жители.
В селото има няколко деца, които учат във Вълчи дол.
След срещата ми с г-жа Донева, се качихме на втория етаж на малката сграда прилепена към кметството, където в момента се помещава читалището. Направи ми впечатление олющената и падаща мазилка на козирката на входа. Далеч по-приятна гледка беше стената на славата на втория етаж, на която се виждаха част от многото грамоти и отличия на самодейците от Народно читалище "Христо Ботев". До тях беше и снимката на Недка Комаровска, която е основател на самодейните клубове и първи библиотекар.
Тук ме посрещна читалищния секретар Пенка Тошева. Тя заема позицията от близо десетилетие. Сподели с огорчение за съборената сграда на читалището.
"Читалището беше съборено с решение на Общинския съвет във Вълчи дол. Тогава ни обещаха, че ще ни направят модерна зала, в която да се събираме и да репетираме. Тази зала така и не стана факт", каза г-жа Тошева.
Аз обаче имах въпроси към продавачката в единствения хранителен магазин в селото.
И може би защото е единствен и защото някои от хората няма къде другаде да си купят продукти, собственикът на магазина е объркал принципите на свободния пазар със свободията. Местните се оплакаха, че стоките са без етикети и цени, а освен това и не се издават касови бележки. Опитът ми да разговарям с магазинерката удари на камък, тъй като жената ме помоли по не много учтив начин да напусна магазина и избяга като попарена при вида на микрофона. „Какво като са от радиото“, роптаеше тя, скривайки някъде иззад буса, който тъкмо разтоварваше стока. Замислих се защо жената реагирала така? Явно нещо я притесни. Ние пък няма да останем безучастни и ще сигнализираме до съответните институции, които да извършат проверки.
В пълен контраст с грубото отношение на магазинерката, Галя Колева ме посрещна с усмивка до намиращия се отсреща млекомат – нещо което не се вижда всеки ден по българските села. Млякото, което се съхранява в казан в огромен хладилник е от кравефермата в селото.
"Всеки ден зареждаме млекомата с около 120 литра прясно мляко. В почивните дни зареждаме и повече. Маслеността му е 4.8%, а цената му е 1.50 лева на литър. Хората са доволни, че пият всеки ден истинско прясно мляко", сподели г-жа Колева. Тя е родом от Калоян, но дълги години е живяла във Варна. Преди време се връща отново на село и не иска и да чуе за големия град.
"Тук е спокойно. Въздухът е чист. Ядем екологина храна, която си гледаме в двора. Правим си домашна ракия. От прясното мляко си правим сирене. От 5 литра мляко излиза 1 килограм сирене. Така за 7.50 лева можеш да ядеш хубаво истинско сирене", каза още Галя Колева.
Тръгвайки от селото, минахме покрай къщата на кмета, която е между църквата и кметството. Растителността пред оградата му беше прясно окосена. Каза, че сам си поддържа, въпреки че работниците с косачките са му предлагали да окосят.
„Всеки трябва сам да си отговаря за градинката пред дома, така е правилно“, бяха думите му. И се замислих, че ако повечето хора разсъждаваха така и не чакаха друг да им свърши работата, може би щяхме да виждаме повече чисти тротоари, пътища, градинки и природа като цяло.
На връщане с инж. Румен Радев минахме покрай намиращото се на няколко километра село Средно село, което е към Община Ветрино. Там почти няма хора, но пък си имат чисто нови казани и чисто нови жици за тока. А тези в далеч по-голямото по население Калоян са оплетени в клоните. Просто сравнение, макар че двете села са в различни общини. Казах си, че със сигурност нещо трябва да се промени, ако искаме младите да се върнат на село.
20 бебета са родени до момента във Варна чрез кампанията на клуб за народни танци „Моряците“ в подкрепа на фондация „Искам бебе“. Зад каузата „За повече варненчета“ за поредна година застават над 500 танцьори от клуба, както и много варненци, които помагат на каузата чрез закувупването на билет за големия благотворителен концерт, който ще се..
„ Всеки повод да пием вода е добър . Каквато и да е водата – тя е полезна. Това, по което младите хора се различават от по-възрастните е, че имат по-голям процент на съдържание на вода в тялото си. Това е и един от белезите на младостта ”, коментира в Нова телевизия кардиологът проф. Сотир Марчев . И подчерта, че самият той пие „прекрасната..
Кристина Агилера демонстрира загубата на тегло в стилна риза и блестяща пола на събитие в Саудитска Арабия. 44-годишната певица е използвала медикамента Ozempic и е отслабнала с около 18 килограма. Кристина грабна погледите на бляскавото събитие и с ослепителната си усмивка. Звездата наскоро отбеляза, че вече не чувства необходимост се..
На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..
Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..