Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" в Левски

51
с.Левски
Снимка: Д.Дончева

Няма нищо по-хубаво от това човек рязко да смени обстановката по време на работната си седмица и от шумния и задушен град, за около 25 минути да се отзове в тихо и прохладно село. Точно това направихме с главния инженер на Радио Варна Румен Радев, с когото гостувахме на жителите на село Левски, община Суворово.

Село Левски се намира на високо и равно място в източната част на Дунавската равнина. Суворово е на 8 километра от него, а Варна на около 25 км. Историческите справки сочат, че е основано през 1823 година. Старото му име е Чатма, което означава извор. Името  му е променено  през 1934 година. Според предания,  които местните жители разказват и днес, Васил Левски е преминавал през селото. Срещал се е с човек на име Липчо, който заедно с него тръгнал към Силистра, с два оседлани коня. 

Днес в центъра на селото има голям паметник на Апостола на свободата. Пред него постоянно има свежо букетче цветя. Поставя го една от жените, която се грижи за чистотата около паметника, църквата и кметството.


Като в повечето села и през Левски преминава главен път. Движението е  натоварено с много коли и камиони, но местните са свикнали с шума. Всъщност нямат много голям избор, защото единственият им магазин се намира точно на пътя, а на масичките пред него е сборният пункт на местното население. Напазаруват, поседнат, погледат минаващите коли, поприказват си и се приберат. До следващото пазаруване, когато се виждат отново.


Макар и за кратко, да се срещне с екипа ни дойде и англичанинът Стивън, който както сам каза знае много малко български език и ще каже само това, което знае. Стивън е от Нотингам и живее в село Левски от 16-сет години. Идва в България само през лятото, а зимата си отива в Англия. Харесва му тук, защото селото е хубаво и спокойно, лятото е слънчево и горещо, а хората са дружелюбни.


Преди пандемията местните жители често са се събирали. Имат пенсионерски клуб, който днес стои заключен. Причината – по-малкото останали възрастни хора през последните две години. Притеснението от зараза отчуждава хората и те се виждат само пред магазина, когато отиват да пазаруват. Събират се и пред пощата, когато раздават пенсиите.


Следващият разговор е с Илия Петров, на 74 години, който се занимава със земеделие от малък. Той споделя, че хората на село работят непрекъснато и без почивка, но пък след като свършат работа имат щастието да седнат на двора и да си починат на спокойствие.




В село Левски има само един хранителен магазин. В него работи Анета.

Последният разговор в предаването „На село” е с кметския наместник на село Левски. Той се казва Кирил Иванов и е на 36 години. Левски е селото на майка му, а днес вече семеен с две деца, той го избира за роден дом пред големия град. Кирил Иванов е кмет за първи път. Съгласил се е, защото иска да направи живота в селото по-добър за всички.



Живот на село избират все повече млади семейства. Предпочитано място е и село Левски, в което хората са дружелюбни, гордеят се, че са само българи, помагат си и се уважават.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН, 15 май

На прага на летния сезон проверяваме състоянието на плажната ивица в местност "Кабакум" във Варна. Какво е състоянието и на инфраструктурата на първа линия дни преди откриването на сезона?  Мегапроект за добив на газ в румънски води застрашава живота в Черно море. Разговор с Мартин Томов, асистент координатор на „Живо Черно море“ към..

публикувано на 15.05.24 в 05:54

Радио Варна на 90 - епизод 3

В третото предаване от новата поредица, която започнахме по повод годишнината, говорим за програмата на Радио Варна през 30-те години на миналия век, когато се оформя нейната специфика. Започват да се изнасят много сказки на различни теми, подготвени и представени от учители, лекари, журналисти, хора с познания и разнообразни интереси. Сред..

публикувано на 14.05.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 14 май с Мариела Димитрова

Безплатно изследване на гликиран хемоглобин при хора със захарен диабет организира варненската Военноморска болница, от 13 до 30 май. Защо е важен гликирания хемоглобин за контрол на захарния диабет и как можем да се опазим от това социално значимо заболяване, при все по-масовото му разпространение? Ще чуем в 8.10 часа от д-р Пламена Кабакчиева,..

публикувано на 14.05.24 в 06:25

На 13 май в "От другата страна" по Радио Варна

На 13 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Alex Staropoli (RHAPSODY OF FIRE). Представяне нановия сингъл на ALI "The List" – разговор с Алан Абдала. В "Мазето на Вакашински" – Емил Сапаревски ("Corvus Records") и Ясен Вакашински представят dark jazz/ambient проекта WAVESHARD. Разговор с Явор Цанев ("Gaiana Book&Art..

публикувано на 13.05.24 в 14:25
Пейзажи от Варна

НА СВЕТЛО в понеделник, 13 май

Предстоят изпитите за Национално външно оценяване за учениците, завършващи 4-ти и 10-ти клас. Изпитът е веднъж, но служи като ориентир за базата натрупани знания за периода на цялата учебна година. Важни са учебниците, по които се учи. Разговор по темата с Весела Михайлова, автор на учебниците по български език и литература към издателство..

публикувано на 13.05.24 в 13:51

В „Гравитация нула“ на 10 май

„Гравитация нула“ – 10 май 2024 година с Мартин Николов. -   Две номинации за наградата „Аскеер“ за актьори от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна - гости в студиото Константин Соколов и Недялко Стефанов; -   Виолета Тончева с журналистическата награда "Златният тризъбец"; -   Марио Хосен за любовта към..

публикувано на 10.05.24 в 12:48

"Новият ден" на 10 май

Прокурорите от Апелативна прокуратура - Варна смятат, че проектозаконът за съдебната власт е изготвен без съобразяване с критиките на представителите на прокуратурата. В становище варненските прокурори твърдят, че в има противоречия в проектозакона. К оментар на апелативния прокурор Станислав Андонов в разговор на Даниела Стойнова.  Ще ви срещнем..

публикувано на 10.05.24 в 05:49