Имаме много сериозни празноти в обучението на учениците след 8 клас, коментира за Радио Варна Евелина Гечева, управител на образователния портал Академика БГ. Причина за това най-вероятно са по-малкото занимания по граматика в този етап на обучение, допълни тя. Изводите са резултат от деветата поред националната кампания „Бъди грамотен“, която се провежда до 19.00 часа днес в Морската градина във Варна.
Евелина Гечева смята, че в обучението си българинът набляга повече на английския език, защото той му помага да си намери работа. Ако българският език е задължителен входящ тест за започване на работа, всички ще го учат, каза още Гечева. А той не е задължителен за нищо и затова просто никой не го учи, с изключение на хората, които го носят в сърцата си, имат домашно възпитание и уважение към българския език и правилното писане. За съжаление тези хора са все по-малко, допълни Гечева.
На въпроса какво прави държавата, тя заяви, че вече над 10 години призовават държавата да въведе като задължително условия за започване на работа, тест по български език. Това обаче не се приема с мотива, че всички българи са държали матура и имат оценка от нея.
Тестовете в кампанията "Бъди грамотен" показват, че най-честите правописни грешки при децата са замяната на „о“ с „у“ /като напр. оронвам и уронвам/, неправилната употреба на двойно „т“. При възрастните наред с двойните съгласни „т“ и „н“ има незнание на това къде се пише „няколкократен“ или „неколкократен“. Често се греши и променливото „я“.
„Според мен не можем да виним само държавата и само училището. Семейството носи огромна отговорност. Ако семейството възпитава децата от малки в любов към книгата, те ще научат правописните правила много лесно. Без да ги зубрят, а просто четейки. Това е пътят.“, каза още Евелина Гечева.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..