Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчитат ръст на чуждестранни туристи по Черноморието

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според наблюденията на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева за първата половина на юни е по Черноморието е отчетен ръст на чуждестранни туристи от около 30 на сто спрямо същия период на миналата година. Българските туристи по Черноморието са приблизително толкова, колкото са били и миналата година. 

Следващата седмица още 95 юридически лица ще получат близо 7 млн. лева за април за това, че са приели в туристическите си обекти украински бежанци. До този момент е разплатен първият период на настаняване на украинските бежанци в хотелите от 24 февруари до 31 март. Вторият период е от 1 до 30 април. Финалното разплащане на хотелиерите и на държавните почивни бази ще е през юли. Сега се обработват заявленията за плащане на хотелиерите за май, казва заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в интервю за БТА.


По публикацията работи: Светлана Вълкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят ветеринари за приюта за кучета в Каменар

Община Варна набира кандидати на длъжност ветеринарен лекар в дейност „Общински приют за безстопанствени кучета” в с. Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и една година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на..

публикувано на 01.08.25 в 16:16

Проектират 10-метрова дървена кула, която ще разкрива мащаба на Солницата в Провадия

Започва проектирането на 10-метрова дървена панорамна кула, която ще разкрива мащаба на праисторическия комплекс Провадия - Солницата. Съоръжението ще бъде издигнато на 40 метра, извън пределите на обекта, а от него ще могат да бъдат наблюдавани както северните, така и западните склонове на солодобивния център. Реставрация и консервация на най-старите..

публикувано на 01.08.25 в 16:10

Пет деца, дошли на спортен лагер във Варна, са приети в инфекциозното с хранително отравяне

Пет деца на възраст от 7 до 12 години са в Инфекциозната клиника във Варна с бактериално хранително отравяне, предизвикало повръщане, разстройство и висока температура. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Първоначално в клиниката са приети девет деца с тези симптоми, четири са освободени след подобряване на състоянието им,..

публикувано на 01.08.25 в 14:07

Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна

Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна. Това каза директорът на ОП "Спорт Варна" Юрджан Ахмед в предаването на Радио Варна "Новият ден". По думите му голяма част от тях са в окаяно състояние и са силно амортизирани, тъй като през годините не са извършвани ремонти за поддръжката им. Ахмед изрази оптимизъм, че..

публикувано на 01.08.25 в 11:17

За 10 години почти двойно се е оскъпил проектът за паркинг около Спортна зала, още няма финансиране

Почти двойно се е оскъпил проектът за изграждане на паркинг към Двореца на културата и спорта. През 2015 година той е оценен на стойност 7,5 млн. лева, днес строителството му ще струва близо 13 млн. лева. Това каза изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта Минко Христов, който подчерта, че още се търси финансиране. Той изрази надежда до..

публикувано на 01.08.25 в 10:00
Централен плаж Варна

Джебчиите във Варна се изместиха от моловете в автобусите, на плажа минават за туристи

Във Варна са зачестили кражбите в автобусите през летния сезон. Джебчиите са изместили полето си на действие от моловете и магазините в градския транспорт. Това каза главен комисар Живко Костадинов, началник на сектор "Престъпления против собствеността и културните ценности". Той предупреждава, че те винаги работят по двама и са предимно жени. Обикновено..

публикувано на 01.08.25 в 08:43

Последна възможност за земеделците да поискат подпомагане заради щети от природни бедствия

В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие", припомнят от БНР. Право на субсидии имат стопаните, на които са..

публикувано на 01.08.25 в 08:39