Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелар: Яжте мед, за да сте здрави, не го търсете, чак като се разболеете

На 8 юли почитаме Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите

4
Цветелина Балчева
Снимка: С. Спиридонова

На днешния ден - 8 юли, Българската православна църква отбелязва Деня на Свeти Прокопий, който е един от покровителите и закрилници на пчелите и пчеларите. Как отбелязават празника и защо пчеларството е медитация, разказа пред микрофона на Радио Варна Цветелина Балчева - пчелар с над 20-годишен опит, която заедно със семейството й се грижат за два пчелина, единият в Северна България в Лудогорието, а другият в Южна България - в полите на Родопите. 

Семейство Балчеви създават и преработвателен цех в Пловдив, с който разширяват дейността си. Освен мед и пчелни продукти, произвеждат и много комбинирани пчелни елексири като мед с канела, мед с джинджифил, мед с куркума, комбинации на мед с ябълков пектин и различни видове ядкови тахани. Пчеларите произвеждат и козметика на основата на пчелни продукти, създадена по специални разработки с професионални технолози.

Как отбелязвате днешния празник?

Това, което аз лично правя, когато имам време, е да занеса мед в църквата, който да бъде осветен. Имаме и практика в нашите магазини - носим по-малки опаковки, които подаряваме на клиентите ни. Свети Прокопий е малко по-непопулярен в нашите среди. Ние сме може би единствените, които имаме двама покровители (Свети Прокопий и Свети Харалампий). Ценим днешния ден, носим от новия изваден мед от тази година като символ за успешна година, с пожелания за здрави пчели и здрави пчелари, за да го има меда.

Кой е най-ранният мед, който извадихте вече?

От няколко години насам най-ранният мед е медът от рапица в България. След това вадим акацията, липата, лавандулата и т.н.

Освен мед, предлагате и природни средства за лечение. Хората сякаш все повече търсят натуралните продукти?

Много държа и обичам да казвам, че медът не е лекарство, а е храна и на това се мъчим да научим нашите клиенти - да го ядат, когато са здрави, за да са здрави, а не да го търсят, когато се разболеят. А по отношение на останалите пчелни продукти имаме всичко, освен пчелната отрова. Само там още не сме се специализирали. Пчелите не произвеждат абсолютно нищо вредно, дори и труповете на умрелите пчели имат полезни свойства. Пчелният прашец, прополисът, пчелното млечице имат съответните лечебни свойства, но те по-скоро трябва да се тълкуват като хранителни добавки, а не като лекарствени средства.

Билковите и природни средства действат с натрупване в организма?

Да, точно така, трябва по-дълго време да се консумират тези продукти, за да има някакъв лечебен ефект, защото това не е хапче, което да изпиете и да ви мине главата.

Какво за Вас е пчеларството? Какво Ви носи това?

Аз винаги съм казвала, че пчеларството е болест. Това е вирус, от който ако не си заразен, не можеш да бъдеш пчелар. Ако трябва с една дума да го определя, когато съм на пчелина - аз медитирам.

Цялото интервю с Цветелина Балчева, чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45

Политолог: В рамките на тази седмица ще се реши дали ще има правителство

В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..

публикувано на 12.12.24 в 09:48

В света на фотоарта през погледа на Дмитрий Пузирев – красота и хармония между женското тяло и архитектурата

С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията.  Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..

публикувано на 12.12.24 в 07:05
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40