Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Мартин Пантелеев изнася специален концерт, посветен на събора в Църногорския манастир

Световно известният музикант Маестро Мартин Пантелеев идва от Германия специално, за да изнесе солов концерт със своята цигулка за откриването на Църногорския събор „В сърцето на Граово“ на 8 юли. Съборът е посветен на идеята за създаване на туристическа дестинация „Краищенско Светогорие”.

На форума се очаква да пристигнат висши държавници, архиереи от Българската православна църква, хора от научните среди, експерти и представители на бизнеса.

В 17,30 часа започва соловия концерт на маестро Пантелеев в двора на Църногорския манастир. Той ще изпълни произведения от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Жул Масне български класически аранжименти. Специално място в програмата има и авторската композиция на диригента „Архетип“, която е изпълнява в много страни по света.

Още от дете съм се възхищавал на невероятните събори, които се провеждат в България и ето че сега благодарение на Весела Барбукова, която е организатор на Църногорския събор в Граово сме на едни честоти и решихме да работим заедно, казва диригентът.

Този път съм с цигулката, съвсем сам, аз и цигулката. Подготвил съм много интересни аранжименти. Реших да представя една моя композиция Архетип, която за пръв път бе изпълнена с кралската филхармония, но тъй като тя не може да дойде до Граово, реших да направя този аранжимент само за солова цигулка. Това произведение се чуват много от моите любими ритми в неравноделен размер, но и много модерна пиеса, разказва Пантелеев.

Само преди дни маестрото се завърна от Валенсия заедно със съпругата си Лида Пантелеева,  на 25-тото издание на фестивала за класическа музика, където участваха по покана на тромпетиста  Висенте Кампус, който си партнират от години.


Лида и Мартин Пантелееви

Гостуването ни трябваше да бъде през 2020 година, но заради корона кризата нямаше как да се състои и се радвам, че все пак 2 години по-късно успяхме да гостуваме. Беше много вълнуващо! Аз съм свирил на този фестивал с друг ансамбъл през 2018 г. и ето сега 4 години по-късно бяхме с Лида. Изпълнихме доста произведения от Моцарт, Брамс, Чайковски, Морис Равел, доста виртуозни, красиви произведения. Публиката беше типично испанска с много душа, много сърце, много аплодисменти, което много ни радва, разказва маестро Пантелеев.

Затъжи ли се публиката след пандемията, как я усещате ?

О, да, усеща се една еуфория, бих я нарекъл, тъй като в държави като Испания, Германия, мерките за сигурност бяха наистина много, много строги. Аз трябва да кажа, че преживях един от най-трудните си периоди в живота ми на артист, нямах право да работя повече от 16 месеца. Като изключим някои мои изяви в България, аз бях като затворник. За мен лично тези концерти, които се случват от края на 2021 година са още по-голяма радост от друг път , и публиката мисля, че се научи да цени още повече нашето изкуство. Мисля, че всички трябва да си вземем поука, че в живота се случват и такива неща, неочаквано зловещи, които могат да преобърнат целия свят за броени мигове. И това наистина се усеща сега в хората, във въздуха, като че ли има едни много по-силни трептения от преди корона вируса, което е трудно да се опише с думи, но ми носи огромна радост.

Как успява един артист наистина да се съхрани за такъв дълъг период от време без да прави, това което прави по принцип?

Беше много трудно, тъй като ние живеем заради контакта с нашата публика, и когато той отсъства от нас е отрязана една главна част от нашето съществуване. И това беше наистина много, много тежко, както за мен, така и за всички мои колеги разбира се. Аз се стараех да запазя самообладание, като свирех дори повече на цигулката ми, отколкото друг път, някак си тя ми даваше опора, разбира се семейството на първо място. Научих се повече да ценя семейството си, но това че цигулката бе винаги до мен и музиката все пак също бе през цялото време с мен, това беше моето спасение и се някак си надявах дълбоко, че все някога този кошмар ще приключи. И ето че сега от края на 2021-ва отново започнаха концерти и даже смея да се похваля, че поканите са все повече и повече, тъй като има много стари концерти, които трябваше да бъдат отложени.

Маестро Мартин Пантелеев е създател и организатор на два Международни Фестивала за класическа музика в Германия. През март тази година след прекъсване се провежда Третото издание на Фестивала в град Овинген, Ето какво споделя маестрото

Премина още по-успешно от преди, хората в Германия като че ли  бяха зажаднели, усеща се. Няма да забравя, след като влязох в залата след тази драматична пауза , на репетицията присъстваха членовете на Клуба по изкуствата на Овинген и повечето започнахме да плачем, защото за пръв път прозвучаваше музика от едва ли не почти 2 години насам.

През месец септемрви ще се проведе Камерни музикални дни в Барт, който е създаден преди повече от 20 години.  Тогава концертите ще се състоят в 3 дни, а за догодина през март е планирано разширеното издание на Камерни дни, когато ще бъде отбелязан и големия юбилей на Фестивала, който беше отложен, заради корона кризата.

Чуйте повече в интервюто на Олга Добрева с Мартин Пантелеев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

обновено на 27.09.24 в 10:56

Режисьорът на филма-победител на "Златна роза": В "Триумф" има много пластове

Голямата награда "Златна роза" на едноименния фестивал на българския игрален филм получи лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", с участието на Мария Бакалова и Маргита Гошева. Двете си поделиха наградата за най-добра женска роля, а филмът получи и наградите на публиката, на Съюза на българските филмови дейци, както и отличието за..

публикувано на 27.09.24 в 09:40

Велислава Гечева гостува с "Тихи напасвания" във Варна

Есента влиза във варненската Галерия A&G Art Meeting с „тихите напасвания“ на Велислава Гечева. Впечатлени от нейната дълбока непринудена откровеност, Анна Халамян и Герхард Хорнман я канят за първата ѝ самостоятелна изява в морския град. Изложбата се открива на 25 септември от 18:30 на ул. „Любен Каравелов“ 8. Експозицията е създадена специално за..

публикувано на 24.09.24 в 13:58
Фестивал

МФФ "Море от ритми" постави началото на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко

За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на..

публикувано на 21.09.24 в 15:06

Премиера на "Златка - златното момиче" в Кукления театър в Добрич днес

Новият сезон на Държавния куклен театър „Дора Габе“ в Добрич започва с премиера на спектакъла по българската народна приказка „Златка - златното момиче“. Постановката вече е получила първото си одобрение от най-малката публика в предпремиерните си изигравания и успява да прикове вниманието на децата, независимо че продължава малко по-дълго от..

публикувано на 20.09.24 в 10:15
Проф. Ангел Ангелов в  създадената от него патоморфологична лаборатория в Медицински център

Представят книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла" и в Шабла днес

След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Проф...

публикувано на 20.09.24 в 09:47

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26