Oперата като изкуство не е просто вдъхновение, не е просто интерес или психотерапия. В днешните тревожни времена тя е преди всичко намиране на смисъл. В това е убеден Ивайло Спасов, един от немалкото българи, влюбени в оперното изкуство.
За да бъдеш отдаден на операта, трябва да си много мотивиран, защото музиката във всичките ѝ форми е тази, която може да ни измъкне от депресията, усещането за икономическия натиск или безпокойството, породено от войната в Украйна. Говорим на много различни езици - вербални, невербални, емоционални... но музиката е най-универсалният от тях и докосва хората независимо от тяхната раса, етнос, политически или други пристрастия, казва Спасов и допълва, че го вижда при всяко посещение на оперен спектакъл.
Има много млади хора, много възрастни, което означава, че този катарзис, който всеки от нас всячески търси - осъзнато или не, го намира в музиката.
Всеки от нас има някаква страст, било то рисуване, танци, писане, градинарство, плетене, планинарство, а аз както и много други се осланям на талантите на великите композитори, посочва той.
Видимо е, че публиката по оперните спектакли се подмладява най-малкото, защото младите хора са любопитни. Операта е по-класическо изкуство, съчетаваща в себе си музика, театър, сценография, а включването на все повече и мултимедийни елементи е един от начините, които водят до повече деца и младежи. Разбира се, нужно е да подготвим най-младата публика - със спектакли за деца и юноши, с родителите като ролеви модели, които да доведат децата си на опера - така, както виждаме в операта във Варна, която става все по-мултижанрова и визуално-атрактивна, с нови визуални форми, 3D maping и пр, допълва Ивайло Спавов.
В днешното време, в което царстват кратките форми, съобразени в голяма степен с бързата смяна на вниманието на по-младите хора, защо оперните театри да нямат профили в tiktok например и да покажaт колко прекрасно е това изкуство? За да привлечем младата публика трябва да говорим с нея на един език, да ѝ подадем ръка, убеден е още Ивайло Спасов.
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..